חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זיילנד Zeeland – דברים לעשות בהולנד שלא הכרתם

בחלקה הדרום מערבי של הולנד, נמצא מחוז זיילנד על שלל האטרקציות שבו והנופים הציוריים עם טחנות רוח, הרבה מים, כפרים שלווים ומעט תיירים ישראלים.

זיילנד מורכב למעשה מרצף של לשונות יבשה המוקפות מפרצים ומתאים מאוד לחופשה משפחתית של טיולי כוכב מרוחק מהמולת המוני התיירים.
סוד שהוא אחד היתרונות בטיול בזיילנד – שאין בו עומסי תנועה כמו סביב אמסטרדם, אוטרכט והאג. נסיעה בדרכי האזור תהיה מלווה שחפים ואווזים מנמיכי טוס, דיונות חול והרבה ספינות מפליגות בים הצפוני מנמל רוטרדם או לנמל רוטרדם – שנחשב לנמל הגדול והעמוס ביותר באירופה. בנוסף, שריקת הרוח מהים תהיה מוסיקת רקע תמידית כשיוצאים מהרכב לטיול רגלי או לתצפית וצילום.

משפחת הציירים ההולנדים ברויגל (בהולנדית – בְּרֶחֶל Bruegel), היטיבה לצייר את נופי זיילנד ובטח ראיתם אחד מציורי ברויגל. ראוי לציין שבאביב ובקיץ עיקר התיירים באיזור הם פלמים – בלגים והולנדים וגם מעט גרמנים שכבר גילו את קסמו של האזור אבל עברית לא תשמעו כאן.

תחנת רוחב במידלבורח

 

מידלבורח Middelburg

בירת מחוז זיילנד היא עיר האמצע (פירוש השם בהולנדית). העיר רובע עתיק יפה המעיד על חשיבותה ומעמדה של העיר במאות ה-18-16, כששימשה תחנת מעבר ימית בדרך להודו. באותם ימים נחשבה מידלברח לעיר השניה בחשיבותה בהולנד.
היא נהרסה כמעט כליל ב-1940, כשנכבשה בידי הנאצים, אך שוקמה לאחר המלחמה וחלקים ממנה שוחזרו.
העיר מוקפת חומת הגנה ששמרה בעיקר על אוצרות פרנסי העיר העשירים וגם מפני הצפות מהים.
כיכר המרקט Markt עם בית העירייה המרשים Stadhuis עם מגדל הפעמונים שלו, שמזכיר את בית העירייה בבריסל הלא כל כך רחוקה. בשבת הראשונה כל חודש מתקיים בכיכר שוק פשפשים ססגוני ובחודשי הקיץ: יולי-אוגוסט, מתקיים בימי חמישי, שוק איכרים ועוד.

תעלה במידלבורח

 

חרבלינגנמיר Grevelingenmeer

אגם זה נחשב לאגם המים המלוחים הגדול בעולם. תודות לרוחות העוצמתיות שנושבות על פני מי האגם, מפליגות בו ללא הרף, מאות סירות מפרש, גולשני רוח ועוד. המראה מרהיב גם מהחוף אבל אפשר לצאת לשיט ללב האגם בין ספינות וגלשנים בסיור שט של ספינה היוצאת מהמרינה Jachthaven Den Osse. הספינה Grevelingen שמציעה שיט של שעה וחצי ברחבי האגם. שימו לב שגם ביום חם, רוח חזקה בים עלולה להיות לכם קרה מידי – להתלבש בהתאם.

תחנת קמח בקינדרדייק

 

טחנות הרוח בקינדרדייק Kinderdijk

בלי טחנות הרוח לא היה ניתן ליבש את הים ולכבוש את השטחים הרבים ולהופכם למגורים וחקלאות.
טחנות הרוח הראשונות שמשו לטחינת תירס ולניסור עץ. בתור הזהב של הולנד, במאות 17-18 פעלו במדינה הנמוכה ושטוחה כ-1,150 טחנות, ששימושן העיקרי היה ויסות גובה פני הים ומניעת הצפות. למרות השימוש הנרחב בהן ומספרן העצום, מדובר לרוב בטחנות פרימיטיביות למדי, שלבנייתן השתמשו במפרשים מבדי קנבס, והאנשים עצמם הזיזו את הכנפיים לכיוון הרוח המנשבת. עם השנים הטחנות החלו לשמש גם להעברת מסרים. צורת הצבת הכנפיים שימשה כסימן מוסכם לאירועים שונים, משמחים או קשים, ויש האומרים שבמלחמת העולם השנייה, המחתרת ההולנדית סימנו בעזרתן אותות לטייסי בנות הברית.

לטיול יום לטחנות הרוח בקינדרדייק (מאמסטרדם)…
אחד מהמתחמים הציוריים של טחנות הרוח נמצא בקינדרדייק Kinderdijk שם עדיין ניצבות טחנות רבות שנבנו במחצית השנייה של המאה ה-18, ושתפקידן היה לשאוב את המים מהשטחים שנכבשו מהים, מעבר לדייק או הפולדר Polder ולהעבירם אל הנהר הסמוך. טיפ: השבת השנייה של חודש מאי הוא היום הלאומי של טחנות הרוח, והטחנות לובשות חג, תרתי משמע.

למידע נוסף…

תחנת קמח בקינדרדייק

 

באזור יש כמה אטרקציות מעניינות ועל כן ריכזנו כאן את המידע החשוב על כל אחת מהאטרקציות:

דלתא אקספו Delta Expo Waterland Neeltje Jans

בשנת 1953 אירע השיטפון הגדול של חופי הולנד שגבה כ-2,000 קורבנות בנפש. אסון הטבע היה פעמון האזהרה שהאיץ באומה ההולנדית והוביל לבניית הפרויקט ההולנדי העצום: הדלתא וורקן.
בפרויקט קוצר קו החוף ההולנדי ונבנתה מערכת מיגון מרשימה נגד שיטפונות שהיא מערך מתוחכם של סכרים, מערכות התרעה ומשאבות מים. במקום גם מוזיאון המציג תערוכות קבע של תולדות המאבק של האומה ההולנדית בים. אחרי ביקור במקום, קשה להבין כיצד ההולנדים קיימו אורח חיים נורמלי בלי מערכות הגשרים והסכרים הללו.
כתובת: ‪Strand Neeltje Jans | Faelweg 5

למידע נוסף…

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

מערך הסכרים Neeltje Jans
מערך הסכרים Neeltje Jans

גשר זיילנד Zeelandburg

גשר זיילנד Zeelandburg בנוי במים ונכלל ברשימת שבעת פלאי העולם המודרני (יחד עם פרויקט הסכרים בזיילנד).
הגשר מחבר בין האי שאואן דוויבלנד Schouwen Duiveland והאי הסמוך לו נורד בוולנד Noord Beveland. בשאואן דווילנד נמצאת העיירה זיריקזה Zierikzee ובמרכזה ומול המעגנה המקומית, נמצאת כיכר וחניה האוונפארק Havenpark ובה כנסיה עתיקה מהמאה ה15 וגם אולם שהיה בעבר השוק המקורה וניכר בו עד היום היופי וההדר שנתנו לו בוני השוק.

למידע נוסף…

זיילנד

מיני מונדי Mini Mundi

פארק מיני מקורה, ועל כן מצויין לבילוי ביום גשום. אם הייתם במדורודם אפשר לותר, אבל יכול להיות חלופה לפארק המיני המוכר וידוע יותר. מתאר בבתים מוקטנים את הערים והאתרים במחוז זיילנד, ובכלל זה סכרים, מפרצים ואגמים.
אתגר לילדים קטנים שיכולים לזהות כאן את האתרים שזה מכבר ראו באזור והינה הם כאן במרוכז בקטן.
כתובת: Podium 8, 4337 WV Middelburg

למידע נוסף…

בית העירייה של מידלבורך

פוטבול אקספיריאנס Voetbal Experience

היכל התהילה של קבוצות הכדורגל הלאומיות של הולנד וגרמניה. הוא סוקר את התפתחות הכדורגל בשתי מדינות אלו ומציג את כוכבי העבר וההווה של שתי מעצמות הכדורגל. במקום גם שעשועים אינטראקטיביים כמו בעיטה מ-11 מ' לשער חוקי למהדרין מבחינת גובה ורוחב. כל הבקעה מזכה את המבקיע בשאגות קהל היוצא מגדרו, אך בכל החמצה תיתקלו בקריאות בוז לא סימפטיות. אפשר גם להפוך לפרשן לרגע ואף להקליט המאורה ההיסטורי שלכם ועוד.
כתובת: Borchwerf 4, 4704 RG Roosendaal

למידע נוסף…

 

טרקטורונים Quad Verhuur

רוצים לצאת לנסיעה על טרקטורונים במרחבי הדיונות והטבע של האיזור, אפשר לשכור לפי שעה טרקטורונים לנסיעה זוגית ומשפחתית. חייבים להישמע להוראות הבטיחות ובעיקר הגבלות אזורי הנסיעה, שיוסברו לכם במקום. סטיה מהנתיב המותר תעלה לכם ביוקר….ראו הוזהרתם. כתובת: Hogezoom 174 4325 BJ Renesse

למידע נוסף…

כפרי זיילנד

בונוס…
בנוסף לעשרת האתרים והאטרקציות שמתאימות לכוווולם, הוספנו בונוס לאוהבי היין שבוודאי לא חשבו על יקב בהולנד. אז כן, יש יקב ויש גם פסטיבל יין בקיץ.

יקב De Kleine Schorre 

כ-10 ק"מ מצפון לזיריקזיי Zierikzee נמצא יקב הולנדי מפתיעה. מצויין לאוהבי היין אבל אם אתם באיזור בסופ"ש הראשון של חודש אוגוסט, צפוי לכם פסטיבל יין מקומי סוער ומיוחד.
כתובת: Wijnhoeve de Kleine Schorre, Zuiddijk 4, 4315 PA Dreischor

למידע נוסף…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר