חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האג המדריך השלם לאטרקציות ואתרים בעיר היפה

האג היא אחת הערים העמוסות והאטרקטיביות בהולנד. העיר השלישית בגודלה של ארץ השפלה היא בית לחצי מיליון תושבים. האג מתפקדת כבירה דה פקטו של הולנד. בה מושבי הפרלמנט ומקום מגוריו של המלך. אך עדיין תהילה מהומהמת לעומת הבירה דה יורה אמסטרדם.

Ridderzaal במרכזה של הביננהוף בהאג
Ridderzaal במרכזה של הביננהוף בהאג
 • עיקר האתרים לטיול בהאג נמצאים במרכז העתיק שלה, מסביב לבריכה המלאכותית המרובעת ההופפייפר
 • בחלקה הדרומי של הבריכה נמצאים הביננהוף, המאוריצהאוס וכיכר הט פליין הגדולה והתוססת
 • מעבר לביננהוף נמצא המרכז המסחרי של העיר, שבליבו הפסאז'
 • הרחובות שסביב הפסאז' והגרוטה קרק, הם המקום להסתובב בו בהאג לשופינג

 

ציר מסלול הטיול בהאג

 • חלק נכבד מהאתרים בעיר צמודים לביננהוף ולהופפייפר, מה שנחשב למרכז העיר
 • מלב העיר – מבריכת הופפייפר, נמתח הציר של הזיסטראט Zeestraat. ציר שלאורכו ארמון המלוכה והפנורמה מסדאך המופלא
 • הציר ממשיך לכיוון ארמון השלום, מקום מושבו של בית הדין הבינלאומי. לא רחוק משם הקומפלקס החדיש והתוסס של המוזיאון העירוני
 • שווה להתקדם משם לכיוון הגן היפאני בפארק קלינגנדאהל והלאה לטיילת של סכייפנינגן, קו החוף הארוך והתוסס של העיר
 • העיר המינאטורית מדורודאם שוכן גם ברובע שהיה בעברו כפר דייגים
 • במרחב המטרופוליני של האג נמצאת גם העיר הקטנה והיפה דלפט שגם בה כדאי מאוד לבקר

 

מפה של האג

 

כל מה שיש לראות ולעשות במרכזה של האג

הביננהוף Binnenhof

הביננהוף הוא מרכזה השלטוני המסורתי של האג ומקור עוצמתה וסמכותה. הוא חולש על חלקה הדרומי של ההופפייפר Hofvijver, הבריכה המרובעת שמסמלת את מרכזה של העיר. הביננהוף הוא מקבץ של כמה בניינים שבמרכזם הרידרזאל – אולם האבירים. אולם שהוקם על-ידי וילם השני בסוף המאה ה-13 ומהווה את הגלעין ההיסטורי של האג עצמה.

הריזרדאל שימש כאולם נשפים ומקום המפגש של רוזני הנסיכויות מחלקיה השונים של פלנדריה שהשתחררו משלטון הספרדים. מלבד הרידרזאל ישנם עוד כמה בניינים ששימשו ומשמשים עודם את האדמיניסטרציה המקומית ואת גופי השלטון ההולנדיים.

המאוריצהאוס
המאוריצהאוס

המאוריצהאוס Mauritshuis

ממש בגב הביננהוף, בפינה הדרום-מזרחית של ההופפייפר נמצא ביתו לשעבר של מושל ברזיל יוהאן מאוריץ. הבית של המושל משמש כיום כמוזיאון בו מוצגים אחד האוספים האיכותיים ביותר של אמנות הולנדית. הבית נבנה באמצע המאה ה-17 וניתן לעירייה לאחר מותו של מאוריץ. העירייה שיכנה בבית את אוסף האמנות המלכותי, בו כמה מהיצירות הידועות ביותר של האמנים ההולנדים.

 • המוזיאון עצמו אינו גדול אך יש בו ריכוז פשוט מדהים של יצירות אייקוניות בראשן "שיעור האנטומיה של ד"ר טולפ", פרי ידו של רמברנדט והציורים "נערה עם עגיל פנינה" "ונוף דלפט" המאוד מפורסמים של יאן ורמיר הענק
 •  עוד באוסף ציורים מפורסמים של ענקים כגון יאן סטין, אמברוסיוס בוסכארט, הנדריק אברקאמפ, פטר פאול רובנס, יעקב ואן רוסדאל ועוד
 • אל תחמיצו את ציורו הנדיר של קארל פבריציוס "החוחית" ואת אחד הדיוקנים העצמיים הידועים ביותר של רמברנדט

לרכישת כרטיסי כניסה למאוריצהאוס, הקליקו כאן…

האג לעת ערב
האג לעת ערב

הט פליין Het Plein

הכיכר המרובעת הגדולה שוכנת ממזרח לביננהוף ונחשבת פחות או יותר למרכזה של העיר. הכיכר משמשת לשווקים ואירועים, מלאה בשולחנות וכסאות של מסעדות ובתי קפה שמקיפים אותה. בלב הכיכר עומד פסלו המרשים של וילם מאורנז' Standbeeld Willem van Oranje שסביבו שדירות אלגנטיות של עצים. את הכיכר חוצה רחוב פוטן על שני אגפיו.

הקורטה פוטן Korte Poten ממשיך מזרחה אל עבר ההאג סנטראל. ממערב הלאנגה פוטן Lange Poten, רץ בחלקה הדרומי של הביננהוף, חוצה את שדירת הספוי הגדולה וממשיך לספויסטראט Spuistraat ולפאסאז', בכך משלים ציר שופינג ומסעדות מרשים ביותר.

 

הפסאז' De Passage

הרחוב המקורה מהמאה ה-19 הוא אחד האתרים היפים והאלגנטיים ביותר בהאג ובהולנד כולה. כיאה למסורת של פאריס, הרחוב המקורה היה ועודנו ביתם של חנויות יוקרתיות, גלריות, בתי כלבו, מסעדות ובתי-קפה. הפאסאז' הוא אחד האתרים האטרקטיביים בעיר לשופינג ומנוחה משפע האתרים החשובים שבקרבתו. הוא גולת הכותרת של אזור הקניות והבילויים המרכזי של האג שנמתח מזרחית מהגרוטה קרק ומערבית מהביננהוף.

מגדל השעון של הגרוט קרק מעל קו הרקיע של האג
מגדל השעון של הגרוט קרק מעל קו הרקיע של האג

הגרוטה קרק Grote Kerk

הכנסייה הגדולה של הקדוש יעקב Sint-Jacobskerk היא הכנסייה החשובה בהאג ואחת החשובות בכל הולנד. הכנסייה היפה שוכנת מעט מערבית לפאסאז' ולביננהוף והיא נבנתה בסגנון גותי במהלך המאה ה-14.

הגרוטה קרק היא אחד הבניינים העתיקים ביותר שנותרו בהאג וידועה בעיקר בשל מגדל הפעמון המרשים שלה שחולש על קו הרקיע של חלקה העתיק של העיר. בכנסייה נערכים האירועים המלכותיים החשובים של משפחת המלוכה כגון חתונות והלוויות.

 

מוזיאון הכלא Rijksmuseum de Gevangenpoort

פיסול מודרני במרכזה של האג
פיסול מודרני במרכזה של האג

כיאה למסורת הצפונית המורבידית, מוזיאון החפנחנפורט הוא אחד מהמקומות שמציגים בגאווה את החפצים שמככבים בסיוטים. המוזיאון שוכן על חלקה המערבי של ההופפייפר, במה שהיה פעם בית כלא שהשתמר בצורה מופלאה מהמאה ה-14.

כיום במוזיאון תצוגה של מכשירי עינויים שונים ששימשו את גופי המדינה ונסיכי הולנד על מנת להשליט חוק וסדר.

 

גלריית הנסיך וילם החמישי Galerij Prins Willem V

בצמוד למוזיאון הכלא נמצא עוד מוזיאון עירוני קטן וחביב עם תמה מרכזית ייחודית. המוזיאון מביא את האוסף הפרטי המרשים מאוד של וילם החמישי. בו ציורים מרהיבים ומיוחדים של ענקי האמנות ההולנדיים דוגמת רמברנדט ויאן סטין. אוסף זה הוא מעין השלמה קטנה לאוסף הנדיר של המאוריצהאוס, רק בזווית יותר אישית. הבית מביא למבקר את הווי החיים של הנסיכים לבית אורנז' במאה ה-17 וכלל גם חפצי נוי יקרים ועוד.

תעלה בהאג
תעלה בהאג

מוזיאון ברדיוס Museum Bredius

עוד מוזיאון של אוסף פרטי ששוכן בחלקה הצפוני של ההופפייפר. בדומה לאוסף שבגלריית הנסיך וילם החמישי, גם אוסף זה משלים הלכה למעשה את אוסף האמנות הנדיר של המאוריצהאוס. המוזיאון שוכן בחדרי בית האחוזה היפה של אברהם ברדיוס, איש אמנות שניהל את המאוריצהאוס בתחילת המאה ה-20. ברדיוס הוריש לעיר את אוספו וביתו. באוסף יצירות של רמברנדט, חפצי נוי ורהיטים נדירים ועוד. הבית הוא הצצה לפאר והעושר של חיי האצולה המקומיים בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

 

מוזיאון אשר Escher in Het Paleis

אחד המוזיאונים המודרניים האטרקטיביים ביותר באירופה, בו מרוכזות רוב יצירותיו המופלאות של מאוריץ קורנליוס אשר. אשר שפעל בתחילת המאה ה-20 היה אחד האמנים הייחודיים של התקופה המודרנית בהולנד (יחדיו עם ענקים מודרניים נוספים כגון פיט מונדריאן אבי האבסטרט הקווי ווילם דה קונינג מחשובי האקספרסיוניזם המופשט). אשר הוא מבין גדולי האמנים הסוריאליסטים. למרות שבין סגנונו לסגנון המרהיב של דאלי או מגריט אין הרבה קשר.

מאוריץ קורניליוס אשר התמחה בתחריטים שאתגרו את הפרספקטיבה כך שיצר אשליות וויזואליות מופלאות שגירו ויצרו השתאות בעין הצופה. המוזיאון כולו הוא חגיגה למשחקים הוויזואליים ועיוותי הפרספקטיבה של האמן. המוזיאון מצטיין באוצרות מודרנית מעולה המשלבת עזרים וויזואליים יחדיו עם היצירות המקוריות של האמן הדגול.

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

לרכישת כרטיסי כניסה למוזיאון אשר, הקליקו כאן…

פארק קלינגנדאל
פארק קלינגנדאל

 

כל מה שיש לראות ולעשות בצפון מערבה של האג

פלאייס נורדיינדה Paleis Noordeinde ופארק פאלייסטוין Paleistuin

הארמון המרשים בו מתגורר כיום מלך הולנד, שוכן מעט מצפון לביננהוף. הארמון נבנה באמצע המאה ה-17 והוא אחד ממקומות המגורים הרשמיים של בני משפחת המלוכה ההולנדית לבית אוראנז'. מאחורי ארמון המלוכה נמצא הפארק של הארמון שכיום פתוח לקהל הרחב.

הפארק נמתח מגב הארמון ועד מתקני האורוות המלכותיות שבחלקו הצפוני. הפארק הוא ריאה ירוקה אלגנטית ממש במרכזה של האג, אהוד על המקומיים ומצטיין באווירה השלווה שבו. הוא אינו מרשים כמו גני ארמונות אירופאים אחרים אבל יש לו את הקסם שלו.

 

פנורמה מסדאך Museum Panorama Mesdag

על הדרך המובילה ממרכזה של האג לסכייפנינגן נמצא הציור הפנורמי המרהיב. ציור שמציע הצצה לקו החוף של סכייפנינגן בסוף המאה ה-19. הציור הפנורמי העצום מקיף שטח של 120 מטרים (קוטר של 40 מטר) וגובה של לא פחות מ-14 מטרים. הוא מתאר את בתי כפר הדייגים של אז, מוקפים בדיונות ובמי הים הצפוני. ז'אנר הציור הפנורמי היה נפוץ בהולנד, בלגיה, גרמניה ושוויץ בסוף המאה ה-19.

הציור של הפנורמה מסדאך נחשב לשמור ולגדול מבין ציורי הז'אנר. ציירו אותו בשנת 1881 חברי אסכולת האג בהובלת הנדריק ווילם מסדאך. התצפית אל הציור היא ממעין מרפסת דק מעץ שבמרכז המעגל. הציור פרוס מתחת לרצפה ומעל גג המרפסת כך שנוצרת האשליה שאין למעשה גבול לציור והוא מקיף את כולך (כשבירה לעקרונות הציור כחלון של לאון בטיסטה אלברטי בספר המכונן של הרנסנס "על הציור", בו הוגדרו גבולות הפרספקטיבה).

לרכישת כרטיסי כניסה לפנורמה מסדך, הקליקו כאן…

ארמון השלום בהאג
ארמון השלום בהאג

ארמון השלום Vredespaleis ובית הדין הבינלאומי Internationaal Hof van Justitie

המתחם הבינלאומי של האג שוכן לא רחוק מהפנורמה מסדאך בכיוון המוזיאון העירוני. ארמון השלום נבנה בסוף המאה ה-19 על מנת לארח את ועידת השלום הבינלאומי הראשונה. אדריכל הארמון היה צרפתי ומראשיתו היה חלק ממתחם כמעט אקס טריטוריאלי כיאה לערים חשובות אחרות דוגמת ז'נבה שבשוויץ (מוסדות האו"ם והצלב האדום) ובריסל שבבלגיה (מוסדות האיחוד האירופי). כיום הארמון הוא ביתו של בית הדין הבינלאומי של האג, המוסד המשפטי העיקרי של האו"ם.

 

המוזיאון העירוני של האג Kunstmuseum Den Haag

מתחם המוזיאונים החדיש (יחסית) של האג שוכן בצפונה של העיר, לא רחוק מארמון השלום. מבנה המוזיאון עצמו שנקרא Tuin Gemeentemuseum Beeldentuin הוא פרי תכנונו של הנדריק פטרוס ברלכה Berlage, האדריכל האמסטרדמי הענק שידוע בעיקר בשל בורסת ברלכה הענקית שבאמסטרדם שנקראת על שמו. ברלכה היה מחשובי אדריכלי אסכולת אמסטרדם. הוא תכנן את המוזיאון בערוב ימיו ולא היה עד לפתיחתו בשנת 1935 היות ומת שנה לפני כן.

מבנה המוזיאון העירוני של האג
מבנה המוזיאון העירוני של האג
 • באוסף המוזיאון כמות עצומה של עוד אחד מגדולי האמנים ההולנדים פיט מונדריאן, כמו גם אוסף מרשים של אמני הדי סטייל De Stijl ההולנדיים
 • מונדריאן היה מי שהוביל אל האבסטרקט באופן הקווי (במקביל לוסילי קנדינסקי שנחשב אבי הציור המופשט הכתמי)
 • במוזיאון כמה מיצירותיו החשובות של מונדריאן בראשן הויקטורי בוגי ווגי
 • בתצוגת המוזיאון ציורים של אמנים מודרניים כגון קלוד מונה האימפרסיוניסט, פבלו פיקאסו ועוד

סמוך למוזיאון נמצא האומניפרסום Omniversum הייחודי. היכל כמעט מוזיאלי של קולנוע מתקדם הכולל סרטים ייחודיים של הדמיית טיסות לחלל או צלילה למעמקי הים.

 

פארק קלינגנדאהל Clingendael

הריאה הירוקה הכי יפה בהאג ואחד הפארקים המיוחדים בכל הולנד. המקטע הכי יפה בפארק הוא הגן היפני. גן שניטע בתחילת המאה ה-20 שבו גם בית התה היפני החמוד. כל מה שגן היפני כולל בית התה הגיע בייבוא מיפן. בפארק שפע של אגמים מלאכותיים, יערות, כרי דשא ועוד. ביערות ישנם בונקרים נטושים זכר לכיבוש הגרמני של העיר במלחמת העולם השנייה.

דגם מוקטן של טירת Muiderslot מזרחית מאמסטרדם
מדורודאם – דגם מוקטן של טירת Muiderslot מזרחית מאמסטרדם

 

כל מה שיש לראות ולעשות בסכייפנינגן Scheveningen

מאדורודאם Madurodam

הפארק המקסים של הולנד המיניאטורית שוכן במה שהיה בעבר כפר הדייגים סכייפנינגן וכיום הוא רובע בעיר. המדורודאם הוא אחד מהפארקים המיניאטורים המפורסמים באירופה, יחדיו עם שוויץ המיניאטורית במלידה שבקנטון טיצ'ינו ואיטליה הקטנה ליד רימיני. הפארק קרוי על שמו של ג'ורג' מאדורו. מאדורו, יהודי יליד קורסאו שנלחם כקצין בצבא הנאצי הפולש בשנת 1940, קיבל אותות צבאיים והיה במחתרת ההולנדית. בפברואר 1945 הוא נשלח לאושוויץ שם נרצח.

בפארק דגמים של האתרים והבניינים הכי חשובים בהולנד בסקאלה של 1:25. ניתן ללכת לטייל בביננהוף (ששוכן ממש לא רחוק בצידה השני של האג), בנמל התעופה סכיפול ובתעלות של אמסטרדם. הפארק הוא חוויה מרהיבה לעת ערב אז הבתים מוארים בעשרות אלפי נורות קטנות.

לרכישת כרטיסי כניסה למדורודאם, הקליקו כאן…

ה-Grand Hotel Amrâth Kurhaus על החוף ליד האג
ה-Grand Hotel Amrâth Kurhaus על החוף ליד האג

הטיילת של סכייפנינגן

קו החוף של סכייפנינגן הוא מקום נהדר לחזור מעט בזמן. מקום לחוות את אופי הנופש והבילוי האירופאי של תחילת המאה ה-20. על הטיילת מצל הבניין הענקי של הקורנהאוס – בית התירס. כיום הבניין הוא בית למלון היוקרה Grand Hotel Amrâth Kurhaus. למרות התחושה כי הזמן נגס מעט במקום, עדיין הטיילת עצמה אטרקטיבית ומקסימה. היא תוססת מאוד, ויש בה שפע של מסעדות ים מעולות ועסקים ששוכנים לאורך קו החוף.

לרכישת כרטיס כניסה לגלג הענק בפיר של סכפנינגן, הקליקו כאן…

קו החוף החולי רחב מאוד, רוחבו יותר ממאה מטרים מהטיילת עד למי הים הצפוני. מהטיילת יוצא אל הים הפיר De Pier האייקוני. מזח ענק שמזכיר במראהו ואופיו את הפיר של סנטה מוניקה בלוס אנג'לס.

על הפיר עצמו חולש הגלגל הענק והפופולארי. אטרקציה נוספת היא הסי לייף של סכיינפנינגן Sea Life Scheveningen, בו אקווריומים בהם ניתן לצפות ביצורי ים אקזוטיים.

לרכישת כרטיס כניסה ל-Sea Life, הקליקו כאן…

הפיר בטיילת סכפינינגן
הפיר בטיילת סכייפנינגן

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר