חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מידלבורך המדריך השלם לטיול בזילנט ארץ הים 

מידלבורך העתיקה והיפה היא הלב של המרחב הדרמטי של זילנט. העיר במרכז העיר מרחב עירוני תוסס ואתרים עתיקים חשובים. בית העירייה הגותי של העיר והמנזר העצום נפגעו עם כיבוש העיר ושוחזרו בהצלחה בשנות ה-50. מידלבורך היא המרכז של המרחב המתוייר עד מאוד, שמלבד הסכרים כולל גם עיירות נופש וכפרי דייגים יפים.

החזית הגותית של בית עיריית מידלבורך
החזית הגותית של בית עיריית מידלבורך
 • הקצה הדרום-מערבי של הולנד כולל קו חוף דרמטי בו נשפכים בשפכי ענק נהרות הסכלדה (המזרחי והמערבי) וקצה הדיפ שבצפון
 • שפכי הנהרות הרחבים יוצרים מעין לשונות יבשה הנשלחות אל תוך הים. המרחב הנמוך והפגיע הוצף בשטפון אדיר בשנת 1953, לאחריו המיתוס של ארץ השפלה ומאבקה בים עבר לשלבה המודרני והמעשי
 • לאורך שפכי הנהרות, במגעם עם הים הצפוני, נבנו שורה של סכרי ענק המגינים על המרחב מהשטפון הבא
 • סכרים אלו הפכו לאחד האתרים המתויירים והמסקרנים ביותר בדרומה של הולנד

 

כמה זמן צריך לטיול במידלבורך וזילנט?

לעיר מידלבורך כדאי להקדיש לפחות חצי יום טיול. לאתרים והעיירות בסביתה במחוז זילנט, כדאי להקדיש עוד יום טיול מלא כולל ביקור בסכר אוסטרסכלדקריין ובפארק הדלתא נילטיה יאנס. ניתן לבוא לכמה ימים של נופש שליו במיוחד בדומבורך, או פשוט לקפוץ לכמה שעות לעיירת הנופש היפה ולעיירה פירה הנאה.

 

כל מה שחובה לראות ולעשות במידלבורך וזילנט?

 • היסטוריה ואמנות במוזיאון זילנט במנזר
 • המראה הלא רגיל של הלאנגה יאן
 • הפלא ההנדסי של האוסטרסכלדקריין
 • חוויות של טבע וסביבה בפארק הדלתא נילטיה יאנס
 • לשתות ולאכול בכיכר מרקט התוססת
 • בטן-גב בחוף דומבורך

 

מהו זילנט?

מידלבורך Middelburg הקטנה היא בירתו של מחוז זילנד Zeeland. המחוז הכי ימי של הולנד, שוכן מדרום לרוטרדם ומורכב משלושה מקטעים עיקריים.

 1. המקטע הדרומי גובל ונוגס בחלקה הצפון מערבי של בלגיה
 2. המקטע המרכזי, לשון ארוכה שמכונה מידן זילנט Midden-Zeeland היא היכן שנמצאת בירת המחוז מידלבורך. המידן-זילנט הוא לשון אדמה ארוכה כמעין חצי אי בין נתיב נהר הסכלדה המערבי מדרום והסכלדה המזרחי מצפון
 3. האי הצפוני, היכן שהעיר זירקזי Zierikzee המחובר עם מידן זילנט דרך ה-Neeltje Jans.

השילוב של האיים ולשונות היבשה של המחוז הדרומי הונצחו בעולם החדש בדומה להרבה מקומות אחרים בהולנד. על שם המחוז נקראת מדינת האיים ניו זילנד (את האי גילה אבל טסמן ההולנדי ונקרא על-ידו נובה זילנדיה).

זילנד ידועה בחופי הרחצה הנהדרים שלה ובעיירות וכפרי החוף שמתפקדים כמעט כמו הריביירה הרשמית של חבל הרור שבגרמניה (רק שמי הים הצפוני די קרים) שבאים לנופש בתקופת הקיץ.

פרוייקט הדלתוורק בזילנט
פרוייקט הדלתוורק בזילנט

 

מהי מידלבורך?

במידלבורך מתגוררים כחמישים אלף תושבים בלבד אבל היא המרכז העירוני הגדול והחשוב בקצה הדרום-מערבי של הולנד.

 • העיר מעט מנותקת משאר חלקיה של הולנד ולרוב מגיעים אליה כחלק מטיול או נופש בדרום
 • מרכזה העתיק הוא אחד השמורים והיפים בהולנד, זכר למעמדה ההיסטורי החשוב בתקופת תור הזהב ההולנדי (המאה ה-17). מידלבורך הייתה מהמרכזים החשובים ביותר של חברת הודו המזרחית ההולנדית, מי שניהלה דה פקטו את כל המושבות ההולנדיות באסיה ובדרום אפריקה

 

מפה של מידלבורך וזילנט

 

איך מגיעים למידלבורך?

מידלבורך היא מה שניתן להגדיר כהכי נידח בדרום הולנד. העיר שוכנת במרחק נסיעה של שעה וארבעים דקות ברכבת מרוטרדם או שעה ועשרים דקות ברכב.

ניתן ואפילו מומלץ להגיע לעיר מצפון על כביש N57, אחד הכבישים המיוחדים בהולנד. הכביש רץ דרומה מהאג ומביא את מהותה המילולית של זילנט. הכביש חוצה גשרים שהם למעשה סכרי ענק בהם גם האוסטרסכלדקריין המסיבי שסוכר את קו המגע בין שפך נהר הסכלדה המזרחי עם הים הצפוני.

זמן הנסיעה דרומה מהאג על למידלבורך הוא כשעה וחצי. אנטוורפן היפה היא הכרך השכן שהכי קרוב פיזית למידלבורך, מעבר לגבול עם בלגיה, במרחק נסיעה של שעה בלבד.

תחנת הרכבת של העיר שוכנת מדרום למרכז העתיק של העיר. מרחק ההליכה מתחנת הרכבת לכיכר מרקט או למנזר הוא פחות מעשר דקות של הליכה רגועה.

החוף החולי הרדוד של דומבורך
החוף החולי הרדוד של דומבורך

 

תכנון מסלול טיול במידלבורך וזילנט

הקצה הדרום-מערבי של הולנד הוא פנים אחרות ומרתקות של הולנד. הדרך הכי נוחה לטייל במרחב היא באמצעות רכב שכור, למרות שגם ניתן להגיע ברכבת ולטייל בסוגי שייט שונים. הרכב יאפשר גישה לכל האתרים החשובים בלשון היבשה מידן-זילנט שם נמצאת מידלבורך ורובם של אתרי החובה במחוז.

 • הגישה עם רכב היא מכיוון האג. גישה שכזו על כביש N57 מאפשרת מעבר על מערך הסכרים הנדיר שנבנה על מנת להגן על כל דרומה של הולנד
 • הנתיב עובר מעל פרוייקט הדלתוורקן, עבודות הדלתא, שורה של סכרים המונעים כניסה של מי הים הצפוני לתוך המרחב במקרה של גאות או עלייה של מפלס המים במקרה של סערה

מרכז הטיול במרחב תהייה הבירה של המחוז מידלבורך. לעיר ההיסטורית היפה מרכז עתיק קטן ויפה. מהעיר ניתן להגיע בנסיעה קצרה לכל האתרים החשובים בסביבה כגון עיירת הנופש דומבורך, עיירת המזח היפה פירה וכמובן הסכרים האדירים של עבודות הדלתא האוסטרסכלדקריין והאי הקטן בו פארק הדלתא נילטיה יאנס.

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

תחנה במידלבורך
תחנה במידלבורך

 

כל מה שיש לראות ולעשות במידלבורך

כיכר מרקט Markt

לב ליבה של העיר התיירותית, כיכר השוק היא הבסיס לטיול במרכז העתיק והלא גדול של מידלבורך. יחסית לכיכר שוק מדובר בכיכר די שלווה ומאוד גדולה ובה מסעדות ובתי-קפה ששולחנותיהם פרוסים לצד הכיכר אל מול המראה הנאה של בית העירייה. מהכיכר יוצא הרחוב המרכזי של מידלבורך רחוב לאנגה דלפט Lange Delft התוסס. מדובר במדרחוב רחב המיוחד מלא בחנויות, מסעדות, בתי כלבו והמון אופניים.

 

בית העירייה של מידלבורך Stadhuis van Middelburg

הלאנגה יאן במידלבורך
הלאנגה יאן במידלבורך

הבניין הכי יפה במידלבורך שוכן בקצה כיכר מרקט. בית העירייה של מידלברוך נבנה במקור במאה ה-15 אך נהרס כתוצאה מדליקה שפרצה עם פלישת הנאצים לעיר ב-17 במאי 1940. הבניין נותר בהריסותיו עוד אחרי שכבר הנאצים הוכנעו ובשנת 1950 הוחלט לשחזרו. הפסדה הגותית של הבניין שוחזרה במלואה כעדות לפאר של העת הישנה. מאחורי החזית נבנה חלק חדיש המסמל את העיר המודרנית.

 

המנזר Onze-Lieve-Vrouwe abdij והמוזיאון של זילנט Zeeuws Museum

בדומה לבית העירייה של מידלבורך גם המנזר סבל מההתקפה של הגרמנים ב-1940 ושוחזר במלואו בעבודות שהחלו בשנות ה-50. במקור היה הבניין מנזר של נזירים מאנטוורפן שהתגוררו בו מבנייתו במאה ה-11. במאה ה-15, במסגרת מלחמת העצמאות ההולנדית הנזירים גורשו בחזרה לשטחים שנותרו תחת שליטת בית האבסבורג, מה שכיום היא בלגיה.

בחלקו האחורי של המנזר שוכן היום האוסף המרשים של מחוז זילנט. במוזיאון אגפים שונים של כל מה שקשור למרחב הגיאוגרפי הייוחדי כולל פרטי תרבות, כלי נגינה, תלבושות, פריטים היסטוריים וכמובן פרטי אמנות.

 

מגדל יאן הגבוה Abdijtoren de Lange Jan

המגדל של מנזר מידלבורך הוא סימלה של העיר. גובהו של המגדל המתומן הוא 90 מטרים והוא בולט למרחוק מעל קו הרקיע של העיר. המגדל נבנה במאה ה-14 כתוספת מאוחרת למבנה המנזר. יחדיו עם כל המתחם גם הלאנגה יאן עבר תהליך ארוך של שיפוץ לאחר ההרס הרב שהשאיר הכיבוש הנאצי במאי 1940.

תחנת רוח במידלבוך
תחנת רוחב במידלבוך

בסביבת מידלבורך

האוסטרסכלדקריין Oosterscheldekering – מחסום גלי הסערה של הסכלדה המזרחי

המכשיר ההנדסאי הענקי – האוסרסכלדקריין הוא אולי שיאו של הפרוייקט ההולנדי המכונן שמכונה עבודות הדלתא Deltawerken. הפרוייקט העצום הוא תגובתה של ארץ השפלה לשיטפון שהתרחש ב-31 בינואר שנת 1953, אז פלשו מי הים הצפוני לתוך זילנט כתוצאה טראגית של גאות קיצונית וגלי סערה ענקיים.

השטפון הטראגי עלה בחייהם של אלפים מתושבי זילנט וחלקיה הדרומיים של זאוט-הולנד עד העיר דורדרכט, דרומית מרוטרדם. ההצפה של הדיפ והאוסטרסכלדה (הסכלדה המזרחי) במים שגובהם יותר מחמישה מטרים הייתה פעמון השכמה להולנד שעליה להגן על עצמה מנקודת התורפה הדרומית (במקביל לאפסלאודייק – Afsluitdijk שמגן על מי האייזלמיר ואמסטרדם בצפון).

הסכר העצום הוא פלא הנדסאי מורכב ויקר שהפך לאחד הסמלים של הולנד המודרנית. הוא מורכב מ-62 שערי הזזה שנסגרים בעת עלייה של מפלס המים במהלך סערות. הסכר משלב בחכמה את קיימות ומגננה ונועד לא לפגוע בזרימת הנהר ובסביבה הטבעית של שפך האוסטרסכלדה.

מבט אל הסכר מפארק נילטני יאנס
האוסטרסכלדקריין

פארק הדלתא נילטיה יאנס Delta Park Neeltje Jans

הפארק הסביבתי המרתק שוכן על אי שמחבר את פרויקט הפילרדאם Peilerdam מצפון (הסכר הצפוני של האוסטרסכלדקריין) והאוסטרסכלדקריין מדרום. על האי הרכיבו את חלקי האוסטרסכלדקריין ושינעו את הבטון למקומו בשפך הנהר.

הפארק הוא הבסיס לטיול התיירותי במחסום החשוב. מהאי ניתן לשוט בסירות ולצפות בסכרים מכיוון הים. מהאי עצמו נקודות תצפית מרהיבות על הסכר כמו גם אטרקציות משל עצמו דוגמת מצפה תת ימי, פארק שעשועים ובריכות של דולפינים, כלבי ים ועוד.

 

פירה Veere

הכפר הקטן פירה הפך עם פתיחת הסכרים למרכז התיירותי של האזור ומלעיין עיירת נופש ומעגן גדול. ברחבי העיירה הקטנה של היום לא מעט מקומות לינה שתומכים בתנועת התיירות שבאלה לראות את הפלא ההנדסי של האוסטרסכלדקריין.

לב העיירה היא כיכר מרקט השלווה בה שוכן גם בית העירייה המרשים. בסמוך שוכן נתיב מזח הקאי Kaai, לאורכו עוגנות בצורה מסודרת מאות ספינות, יאכטות וסירות. לאורך המזח בתים עתיקים ויפייפיים שלרגליהם בתי-קפה ששולחנותיהם מסודרים מעל קו המים ובהם תיירים ומקומיים הנהנים מבירה קרה כל עת שמבצבצת השמש. מעט דרומה מהמרקט נמצאת החרוטה קירק Grote Kerk המרשימה שכיום כיאה לאתרים דתיים בהולנד, משמשת כאולם אירועים מרשים ביותר.

מלון חוף בדומבורך
מלון חוף בדומבורך

דומבורך Domburg

בדומה לפירה גם דומבורך היא כפר שהסב את ייעודו לאתר נופש פופולארי. דומברוך שוכנת במרחק נסיעה של רבע שעה ממידלבורך וכעשרים דקות מפירה. סביב ובתוך הכפר הקטן בו מתגוררים כאלף חמש מאות איש בלבד, נבנו עשרות בתי מלון והארחה שהפכו את המקום לעיירת נופש נחשקת במיוחד.

ברחבי העיירה מפוזרים עשרות מסעדות דגים והעיר מלאה בהמוני תיירים שבאים עם רכב מחבל הרור שבגרמניה. האתר הכי מרשים בעיירה הוא קו החוף היפייפה שבאופן מפתיעה משמש גם לרחצה בשיא הקיץ. קו החוף החולי רדוד מאוד בעיקר בשעות השפל. בקצה החול סוללות מוגבהות שנועדות להגן על בתי העיירה, כיאה לאזור בו היא נמצאת.

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר