חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

וולנדם ואדם – טיול יום מאמסטרדם להולנד של פעם 

מה שכיום טכנית היא העיר הקטנה וולנדם-אדם, הוא מרחב כפרי קסום ופופולארי במיוחד במרחק נסיעה קצר מאמסטרדם. כפר הדייגים וולנדם היה במקור הנמל של הכפר אדם. כיום וולנדם היא אחת מהאטרקציות האהודות ביותר על תיירים שבאים לאמסטרדם ורוצים קצת אווירה כפרית.

מרכז וולנדם
מרכז וולנדם
 • וולנדם מפורסמת בלבוש המסורתי שתושביה עוד לובשים וכבר בסוף המאה ה-19 היא הפכה ליעד אהוד לבילוי ונופש על אמנים שהגיעו לאמסטרדם ורצו לטעום קצת מהולנד של פעם
 • בסמוך העיירה אדם היא הבית של הגבינה השנייה הכי פופולארית של הולנד, גבינת האדם שנקראת על שמה. בעיירה היפה שוק גבינות מסורתי שנערך בקיץ שהפך גם הוא לאטרקציה

 

כמה זמן צריך לטיול בוולנדם ואדם?

לטיול באדם וולנדם כדאי להקדיש יום טיול שלם (כמה שעות באדם וכמה שעות בוולנדם). בשל הקרבה לאמסטרדם (רק חצי שעה נסיעה ברכב או אוטובוס) אפשר להפריד את הביקור בין שני המרכזים, יום אחד לבוא לאדם (בחודשי יולי ואוגוסט בימי רביעי לשוק הגבינות המסורתי) ויום שמשי אחר לבוא לוולנדם היפה.

 

5 דברים שחייבים לראות ולעשות בוולנדם ואדם?

 1. ללכת על סכר הנמל של וולנדם
 2. לשבת לבירה ודגים בנמל וולנדם ולהביט בתושבי העיר בבגדים המסורתיים
 3. לנשנש ולטעום גבינות אדם בשוק הגבינות המסורתי של אדם
 4. טיול בדומפליין ובמוזיאון אדם
 5. הוויטראז'ים המרשימים בחרוטה קרק של אדם

 

מהן וולנדם ואדם?

וולנדם Volendam ואדם Edam הן כיום יחידה מוניציפאלית אחת אבל למעשה מדובר בשני כפרים גדולים (כיום ערים קטנות) מחוברים. גם אדם וגם וולנדם הן אטרקציות תיירותיות בולטות, אדם בשל הגבינה שמייצרים בעיירה ונקראת על שמה ווולנדם כעיירת דייג אותנטית שאהודה מאוד על תיירים הבאים לטיול יום מאמסטרדם.

וולנדם ואדם הן מעין פרבר של אמסטרדם מצפון, במרחק נסיעה של עשרים דקות ברכב או חצי שעה בערך באוטובוס מאמסטרדם סנטראל. חלק נכבד מהמגיעים אל וולנדם ואדם באים בטיולים מאורגנים שיוצאים מהבירה.

בית על כלונסאות בנמל וולנדם
בית על כלונסאות בנמל וולנדם
 • בעיר הקטנה של אדם-וולנדם מתגוררים כ-35 אלף איש, כעשרים וחמישה אלף מהם בוולנדם.
 • למרות האיחוד, הטיול בוולנדם ואדם מתרכז במרכזים עתיקים נפרדים שמרחקם כשני קילומטרים זה מזה
 • ניתן ללבוא רק לוולנדם או רק לשוק של אדם בנפרד, אך כמובן שכדאי מאוד לטייל בשני המרכזים העתיקים של הרשות המוניציפאלית, יחדיו עם מרקן Marken ומוניקנדם Monnickendam השכנות

 

וולנדם

וולנדם שוכנת לגדת המרקרמיר Markermeer, כעשרים קילומטרים מצפון לאמסטרדם. העיר הקטנה הייתה במקור נמל הדיג של אדם. בכפר נשמרו אורחות החיים המסורתיים של הולנד ובסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 המראה המקסים של כפר הדייגים, הנמל הקטן והקרבה לאמסטרדם, הפכו את כפר הדייגים של אז לאהוד מאוד על אמנים מקומיים.

הכפר הפך למעין אטרקציה בו ניתן לחוש את המים והדגים מקרוב ואת התושבים המקומיים שלובשים את הבגדים ההולנדיים של פעם.

התיירות הכפרית של הכפר השליו התפתחה ווולנדם הפכה להיות יעד חם גם עבור אמנים אירופאים כגון פייר אוגוסט רנואר האימפרסיוניסט ובעקבותיו אמנים מודרניים כגון פבלו פיקאסו ועוד ששהו ונפשו בכפר.

תעלה באדם
תעלה באדם

אדם

אדם הוא כפר הולנדי עתיק שנקרא על שם הסכר על נהר ה-E. הנהר ההיסטורי עוצב למאות תעלות שונות שחוצות את כל המרחב סביב הכפר. הכפר בעיקר מוכר בשל גבינת האדם שנקראת על שמו. כמו שכנו וולנדם גם באדם הבינו את הפוטנציאל התיירותי בעיקר בשל פרסום שמו של הכפר ברחבי העולם.

שוק הגבינות של אדם, בדומה לשוק שבאלקמר השכנה, הפך לאטרקציה אהודה על תיירים. השוק נערך בכל ימי רביעי בחודשי יולי ואוגוסט. השוק של ימינו נפתח בשנת 1989 כשחזור לשוק המסורתי שנערך בעיר עד לשנות העשרים של המאה ה-20.

 

מפה של וולנדם ואדם

 

תכנון מסלול טיול בוולנדם ואדם

ישנן כמה אפשרויות לטייל באדם וולנדם.

 • הדרך הכמעט אידיאלית לטיול בהן היא בהלוך חזור יומי מאמסטרדם
 • הטיול במרכזים העתיקים של שתי העיירות הוא קצר והם כמעט במיקום האידיאלי לקפיצה יומית נעימה ונינוחה מהבירה
 • וולנדם היא השיא בטיול במקטע הגיאוגרפי של ווטרלנד Waterland. ווטרלנד, כשמו כן הוא, זה מרחב של כפרים ועיירות בגדה המזרחית של המרקרמיר שחוצים אותם אלפי תעלות. טכנית העיר אדם-וולנדם שוכנת מחוץ לווטרלנד מצפון, אבל העיר היא חלק בלתי נפרד מהמרחב הרטוב המופלא הזה
 • ניתן לשלב את העיר בטיול עם כפרי ועיירות ווטרלנד דוגמת מרקן היפה ומוניקנדם

הדרך הכי נוחה לטייל במרחב היא באמצעות רכב. אין שום בעיה של חניה בקרבת המרכזים העתיקים של הערים והעיירות. רכב יאפשר לכם גישה נוחה מאוד מאמסטרדם, אבל ממש לא כדאי להיכנס איתו לתוך אמסטרדם עצמה.

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

טיול ברכב יאפשר גם גישה לאטרקציות נוספת שבחצי האי שנוצר בין המרקרמיר והים הצפוני כמו אלקמר היפה והגדולה ששוכנת ממערב, הארלם בירת צפון הולנד, זנדם, הורן ודן הלדר.

בחודשי הקיץ, כדאי להגיע לאדם במיוחד לשוק הגבינות המסורתי של העיר הקטנה, שוק שנערך גם באביב ובסתיו באלקמר השכנה.

נמל וולנדם
נמל וולנדם

 

כל מה שיש לראות ולעשות בוולנדם ואדם

הנמל Haven של וולנדם

הנמל הגדול של וולנדם הוא המרכז של העיר הקטנה ואחת האטרקציות האהודות ביותר בצפונה של הולנד. את הנמל מקיף ההאפנדייק, סכר הנמל הרחב שמגן על העיר מגאות המרקרמיר. באמצע הסכר ישנו מעבר צר לסירות הדיג, מעבר שנסגר כאשר מי המרקמיר מאיימים על העיר.

לאורך הסכר שביל הליכה נעים גם בחלק הדרומי וגם בחלק הצפוני של הסכר (ביניהם מפריד כאמור המעבר הצר לספינות הדייג). חלק גדול מספינות הדיג עוגנות בחלק הפנימי של הסכר וחלק לאורך הרציף הצמוד לקו הבתים הראשון של העיירה. בין הספינות לבתים ציר הליכה מפוצץ תיירים. בבתים שלאורך הציר כל הטוב של התיירות ההולנדית – בארים, מסעדות דגים, חנויות לתיירים וחנויות דגים כמובן.

הלבוש המסורתי של וולנדם
הלבוש המסורתי של וולנדם

הנמל הוא החלק התיירותי ביותר בעיר הקטנה. כל הקלישאות על כפר הדייגים המסורתי מגולמות בחלק השוקק והדי מסחרי (אבל עדיין מקסים) של וולנדם. תראו שם את הנשים והגברים בלבוש המסורתי שחלקם הקטן אכן מתלבש כך אך רובם, כמו הגלדיאטורים בקולוסאום, פשוט עושים זאת בשביל החוויה של התיירים.

אם אתם רוצים קצת לצאת מהאווירה התיירותית של הנמל, כדאי להיכנס פנימה אל תוך חלקה העתיק של העיירה, שם בתים עתיקים, תעלות אינטימיות ושלווה הולנדית כפרית. שם אפשר גם לראות את הפנים הפחות תיירותיות של וולנדם, את אורחות החיים היומיומיים של תושבי מה שהיה פעם כפר הדייגים. אורחות מודרניות מצד אחד אך מצד שני גם את הקסם המסורתי שהיה כל-כך אטרקטיבי לאמנים ואנשי הבוהמה לפני יותר ממאה שנה.

 

שוק הגבינות של אדם Kaasmarkt Edam

שוק הגבינות המסורתי של אדם נערך ביאן ניוונהויזנפליין Jan Nieuwenhuizenplein בחלק העתיק של העיירה. השוק נערך בשעות הבוקר המאוחרות בכל ימי רביעי של חודשי יולי ואוגוסט. בדומה לשוק היותר גדול באלקמר, השוק של אדם הוא שחזור של המסחר בגבינות בימים עברו רק עם היתרון של שם המותג.

גבינת האדם הפופולארית, הגבינה השנייה בחשיבותה אחרי גבינת הגאודה שמדרום הולנד. השוק של אדם פעל עד שנת 1922 ושב לתחייה במתכונתו התיירותית בשנת 1989. השוק צבעוני מאוד, עם בגדים מסורתיים, סירות המביאות את הגבינות, התמקחות ומומחים שבודקים את טיב הגבינה וכמובן טקסי השקילה.

שוק הגבינות של אדם
שוק הגבינות של אדם

החרוטה קרק Grote Kerk – סנט ניקולאסקרק Heilige Nicolaaskerk

החרוטה קרק על שמו של הקדוש ניקולאס שוכנת מצפון לשוק הגבינות של אדם. הכנסייה נבנתה בתחילת המאה ה-15 אבל נחרבה בשתי שריפות ונבנתה מחדש במאות ה-17 וה-18. היא בנוייה על כלונסאות ושלוש תעלות מקיפות אותה מכל הכיוונים מלבד מדרום. הכנסייה ידועה בשל חלונות הוויטראז'ים המקסימים שבה שנתרמו על-ידי הגילדות השונות של אדם במהלך הבנייה מחדש.

 

דאמפליין Damplein ומוזיאון אדם

הדאמפליין, כיכר הסכר, היא הכיכר המרכזית של אדם. על הכיכר חולש בית העירייה המרשים של מה שהיה הכפר אדם. את הכיכר חוצה תעלת פורהאבן Voorhaven ומעליה גשר.

תבליטים על בית בדומפליין באדם
תבליטים על בית בדאמפליין באדם

המוזיאון של אדם נבנה באחד הבתים העתיקים ביותר של הכפר ההיסטורי. הבית נבנה בשנת 1530 והמוזיאון נפתח בו בתחילת המאה ה-20. המוזיאון מביא את סיפורה של העיר ויש בו שורה של דיוקנאות של תושבי העיר העמידים של פעם.

 

הקריליון Het Carrillon van de Speeltoren

הקריליון הוא אחד המגדלים העתיקים הכי יפים מצפון לאמסטרדם. הסיפור של המגדל הוא סיפור של הצלת הנכסים העתיקים של הולנד. המגדל היה חלק מכנסייה מהמאה ה-14 שנחרבה בשנת 1882. המגדל של הכנסייה, שנבנה בסגנון גותי מאוחר שרד אך היה במצב רעוע עד שבשנת 1972 כמעט והתמוטט. העיר התגייסה לשמרו והוא עבר שיפוץ מקיף שלמעשה היה יותר שחזור מדויק של המגדל.

 

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר