חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דן בוס (ס'רטוכנבוס) המדריך השלם לטיול ואטרקציות 

דן בוס, בירת מחוז צפון ברבנט היא כיום עיר קטנה ושקטה עם צנטרום שנשמר מימי-הביניים. בעברה הייתה העיר מבין הגדולות והחשובות של הולנד, אך עם מלחמת שמונים השנים כוכבה דעך. העיר כיום היא יעד נהדר לטיול ובילוי, בעיקר עבור מי שמבקר בפארק השעשועים אפטלינג הסמוך. חלקה העתיק של דן בוס הוא מהיפים והשמורים בכל דרומה של הולנד, כולל תעלות מסתוריות, כיכר שוק קסומה במיוחד וקתדרלה גותית מרהיבה.

כיכר מרקט - ליבה של דן בוס
כיכר מרקט – ליבה של דן בוס
 • הקתדרלה של דן בוס ייחודית גם במבנה הארכיטקטוני הייחודי שלה וגם בחלל הפנים העשיר ששרד את הבילדנשטרום ההרסני של אמצע המאה ה-16
 • בעיר הקטנה נולד הצייר המסתורי והפרוע הירונימוס בוש, מחשובי הציירים הפלמיים והמורבידי מכולם

 

כמה זמן צריך לטיול בדן בוס?

כדאי להקדיש לדן בוס לפחות חצי יום טיול.

 

4 דברים שחייבים לראות ולעשות בדן בוס?

 1. לחזור למאה ה-15 עם בילויים של המאה ה-21 בכיכר מרקט התוססת
 2. חוויה רוחנית בסינט יאנסקתדרל
 3. אמנות דרומית משובחת במוזיאון נורד ברבנט
 4. שייט תת קרקעי על הבינן זיידה

 

מהי דן בוס?

דן בוס Den Bosch או בשמה המלא והבלתי אפשרי להגיה ס'רטוכנבוס s’-Hertogenbosch, משמע יער הדוכס, היא אחת הערים החשובות בחלקה הדרומית של הולנד. העיר היא בירתו של מחוז צפון ברבנט Noord-Brabant  ומתגוררים בה 160 אלף איש.

מעבר תת קרקעי בתעלה בדן בוס
מעבר תת קרקעי בתעלת בינן זיידה בדן בוס
 • דן בוס היא הרביעית בגודלה מבין ערי המחוז (אחרי איינדהובן, טילבורך וברדה), אך היא הכנראה החשובה מבין ערי דרום הולנד מבחינה היסטורית
 • במרכזה של דן בוס כמה אתרים עתיקים מרתקים והיא אחד היעדים הפופולארים לביקור עבור מי שמבקר בפארק אפטלינג Efteling המפורסם, שנמצא מעט ממערב לה

דן בוס היא עיר הולדתו של הצייר הענק הירונימוס בוש, שנולד בעיר בשנת 1450. כאשר היה בוש בן 13 הוא חזה בשריפה הגדולה שפגעה בעיר מוקפת החומה בשנת 1463. מניחים כי שריפה זו היא הרקע לציורי התופת הפרועים של הגדול מאמני הרנסנס הפלמי המוקדם.

 • בתחילת המאה ה-16 העיר התאוששה מהשריפה והייתה המרכז העירוני הכי חשוב בדרום הולנד של ימינו (שנייה רק לאוטרכט שבצפון) ופרחו בה האמנות והמוזיקה
 • עם פרוץ המרד ההולנדי במלחמת 80 השנים, העיר צידדה בבית האבסבורג וסבלה משורה של מצורים מצד הפרוטסטנטים
 • לאחר שנכבשה וסופחה להולנד מעמדה התרבותי והפוליטי של העיר פחת מאוד

בעת השלטון הנאצי על הולנד, נפתח בפוכט Vught שמדרום לעיר מחנה ריכוז ידוע לשמצה. המחנה בפוכט שימש כמחנה מעצר למתנגדים פוליטים ומחנה מעבר ליהודים מדרום הולנד. ממנו נשלחו היהודים המגורשים למחנה וסטרברוק Westerbork שמדרום לחרונינגן בדרך לאושוויץ-בירקנאו או סוביבור.

סינט יאנסקתדרל בדן בוס
סינט יאנסקתדרל בדן בוס

 

איך מגיעים לדן בוס?

ניתן להגיע לדן בוס משני כיוונים, גם מהצפון, מכיוון אמסטרדם הבירה אבל גם מדרום.

 • שדה התעופה של איינדהובן, שלרוב משרת טיסות לואו-קוסט (גם מישראל) שוכן במרחק נסיעה של חצי שעה בלבד מהעיר. שדה תעופה זה משרת את תנועת התיירות לפארק אפטלינג הפופולארי ששוכן כחצי שעה נסיעה מערבה מדן בוס
 • מי שמטייל רק בדרומה של הולנד, יגיע או מאיינדהובן או בכלל מבלגיה. לרוב, מי שיגיע לעיר יבוא מכיוון אמסטרדם
 • דן בוס שוכנת על קו המסילה המרכזי של אמסטרדם-איינדהובן (קו שעובר באוטרכט) וזמן הנסיעה מהבירה אל דן בוס הוא סביב השעה בלבד ברכבת
 • לאורך נתיב קו המסילה רץ גם הכביש המהיר A2, שגם עליו זמן הנסיעה מהאמסטרדם לדן בוס היא בערך שעה. זמן הנסיעה מסכיפול לעיר הוא בערך שעה ורבע גם ברכב וגם ברכבת.

התחנה המרכזית של דן בוס נמצאת ממערב לצנטרום, המרכז העתיק של העיר. זמן ההליכה מתחנת הרכבת עד לכיכר מארקט, הכיכר המרכזית של העיר העתיקה, הוא פחות מעשר דקות של הליכה נינוחה. הנתיב עובר דרך הרחובות הראשיים של העיר פיסטראט Visstraat שמוביל מהתחנה אל מרכז העיר והוך סטינווך Hooge Steenweg, מדרחוב הקניות הראשי של העיר.

הנתיב ממשיך מכיכר השוק דרומה לכיוון הסינט יאנסקתדרל לאורך הקרקסטראט Kerkstraat, הרחוב הכי מרכזי והכי פוטוגני של העיר.

 

מפה של דן בוס

 

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

תכנון מסלול טיול בדן בוס

 • הטיול בדן בוס הוא חלק מטיול בדרומה של הולנד
 • רוב מי שמגיע לאזור בא לפארק השעשועים הענק אפטלינג ששוכן במרחק נסיעה של עשרים דקות מערבה ממרכז העיר העתיק. אפטלינג הוא העוגן התיירותי של מחוז צפון ברבנט ורוב מי שמגיע לעיר מגיע כקפיצה עירונית קלילה לאחר שהות בפאר
 • . הגישה אל העיר מכיוון צפון היא בציר המזרחי של הרנדסטט, כלומר דרך אוטרכט. זמן הנסיעה ברכבת מדן בוס לאוטרכט הוא פחות מחצי שעה, מה שמאפשר מסלול טיול בערים לאורך קו המסילה מאמסטרדם, דרך אוטרכט ודן בוס ועד לאיינדהובן
 • שתי הערים הגדולות הסמוכות, גם ברדה וגם טילבורך הן ערים חדשות יותר ופחות אטרקטיביות לתיירים

הטיול בדן בוס עצמה הוא קל ונוח. בעיר כמות קטנה של אתרי חובה וניתן לסיים את הטיול בחצי יום. מרכזה העתיק של דן בוס הוא מגניב ותוסס, עם המון חנויות לשופינג, מסעדות ובארים בהם בליל בולט גם של תיירים וגם של המון מקומיים שמבלים במרכז העיר עצמה.

הגישה אל לב העיר – כיכר מרקט, מתחנת הרכבת היא בהליכה של פחות מעשר דקות, דרך רחובות מרכזיים ומעניינים. כל האתרים והאטרקציות של העיר נמצאים במרחק הליכה של עד שתי דקות מהכיכר המרכזית.

פסלו של הצייר הירונימוס בוש בכיכר מרקט בלב דן בוס
פסלו של הצייר הירונימוס בוש בכיכר מרקט בלב דן בוס

 

כל מה שיש לראות ולעשות בדן בוס

כיכר מרקט Markt

כיכר השוק של דן-בוס היא ליבה של העיר ואחת הכיכרות היפות ביותר בהולנד. אל הכיכר המשולשת מתרכזים המוני רחובות קטנים בהם חנויות, מסעדות, בארים ועוד. היפה בהם הם הקירקסטראט, הרחוב המיתולוגי של העיר שמחבר בין המרכז הדתי (סינט יאן קתדרל) למרכז העירוני.

בלב הכיכר כמה אתרים עתיקים כגון הבאר הימי-ביניימית ולידה הפסל של הצייר הירונימוס בוש. על הכיכר משקיף הבניין הכי עתיק של העיר – המוריאן, שכיום פועל בו פאב. ממול הפסל של בוש ניצב בניין בית העירייה המרשים של העיר.

מגדלי סינט יאנסקתדרל בדן בוס
מגדלי סינט יאנסקתדרל בדן בוס

כיכר השוק כשמה כן היא, מלאה במשך כל שעות היום והערב בתיירים ומקומיים. בכיכר נערכים שווקים מתחלפים ואם לא המסעדות ובתי הקפה מתפרסים על מרצפותיה וממלאים את החלל בריחות ורעשים.

 

סינט-יאנסקתדרל Sint-Janskathedraal

הכנסייה המרשימה שנקראת על שמו של הקדוש יוחנן האוונגליסט היא אחת הכנסיות היפות ביותר בהולנד. מחיר תמיכתה של העיר בשליטים לבית האבסבורג במלחמת העצמאות ההולנדית, פגע מצד אחד במעמדה של העיר.

דן בוס הייתה מיועדת להיות העיר החשובה ביותר בהולנד ותמיכה זו הובילה לניוון העיר במהלך המאות ה-17 וה-18. מצד שני, התמיכה בשליטים הקתולים מנעה את האלימות של הבילדנשטרום Beeldenstorm, תהליך האיקונוקלאסיזם שממנו סבלו כל כנסיות הולנד כאשר הפרוטסטנטים השתלטו עליהן. הסינט יאן נותרה במעמד של קתדרלה קתולית וכל העושר הפנימי שלה נותר.

הכנסייה היא אחת הדוגמאות היפות ביותר בארצות השפלה לארכיטקטורה גותית. היא נבנתה בסוף המאה ה-14 על חורבות כנסיה רומנסקית. בשנת 1584 נשרף מגדל הפעמון של הכנסייה שהיה עשוי מעץ ונבנה מחדש בסגנון רומנסקי. המגדל מתנשא לגובה של 73 מטרים. כשם שמראה הכנסייה מבחוץ מרשים כך גם החלל הפנימי שלה. בחלל קישוטים, פסלים, חלונות ויטראז'ים מרשימים, עוגב ענק ועוד.

 

מוזיאון נורד ברבאנט Het Noordbrabants Museum

המזויאון המחוזי של צפון ברבנט שוכן בחלקה הדרומי של העיר העתיקה. במוזיאון מרוכזים כל האוספים שבבעולת העיר והמחוז כולל אוסף אמנות מרשים ביותר ואוסף היסטורי. חלק נכבד מאוסף האמנות של המוזיאון מוקדש לציורים של בן העיר הירונימוס בוש כולל ציורים רבים של תלמידיו. באוסף ציורים של אמנים הולנדים חשובים נוספים בני תקופתו של בוש כגון דייויד טניירס ופיטר ברוייגל וציירים הולנדיים מאוחרים כגון וינסנט ואן גוך ופייט מונדריאן.

כתובת: Verwersstraat 41

לאתר מוזיאון נורד ברבאנט…

הבינן זיידה בדן בוס
הבינן זיידה בדן בוס

בינן זיידה De Binnendieze

הבינן זיידה היא אחת התעלות העתיקות המגניבות ביותר בדרום הולנד. התעלה בחלקה תת קרקעית ובחלקה מציצה מבין בתיה העתיקים של דן בוס. ניתן לצאת לשייט על התעלה, כולל במקטעים התת קרקעיים ובמקטעים העיליים שמוקפים בחומת העיר העתיקה.

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר