חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הארלם המדריך השלם לטיול ואטרקציות

להארלם היפה יש את כל היתרונות עבור המטייל והיא כנראה היעד הראשון למי שמתכנן לצאת קצת מאמסטרדם לטיול של יום או חצי יום בשאר ערי הולנד היפות. היא שוכנת בקצה המערבי של מטרופולין אמסטרדם, במרחק נסיעה של רבע שעה ברכבת מהבירה. העיר היא מקום נהדר לטיול באתרים, מוזיאונים וכמובן שופינג ושווקים. כיכר השוק המרכזית החרוטה מארקט, היא בית לשוק מזון מעולה ושווקים מתחלפים. דרומה ממנה יורדים רחובות מעולים לשופינג.

קו הרקיע של הארלם
קו הרקיע של הארלם
 • בעיר שני מוזיאונים מהטובים בהולנד – מוזיאון טיילר המופלא, אחד המוזיאונים המדעיים הטובים בארצות השפלה ומוזיאון האמנות המעולה שנקרא על שמו של בן העיר – מוזיאון פרנס האלס
 • בהארלם כמה אתרים אייקונים מפורסמים דוגמת הקתדרלה על שמו של באפו, אחד המבנים הדתיים המרשימים ביותר בהולנד, כמו גם שער אמסטרדם הגותי המרהיב ביופיו

 

כמה זמן להקדיש לטיול בהארלם?

הארלם היא עיר מושלמת לטיול יום אחד מאמסטרדם. כדאי להשכים קום ולצאת מאמסטרדם מוקדם ועד שעות אחר הצהריים כבר מסיימים את הטיול בעיר היפה וחוזרים לבילויים של הלילה בבירה ההולנדית התוססת.

 

6 דברים שחייבים לראות ולעשות בהארלם

 1. חלל הפנים המהמם של הכנסייה הגדולה של הקדוש באפו
 2. אמנות הולנדית משובחת במוזיאון פרנס האלס
 3. מדע וגיאולוגיה במוזיאון טיילר
 4. השווקים של החרוטה מארקט
 5. שופינג בגרוטה האוסטראט והגיירסטראט
 6. לחזור לימי-הביניים בשער אמסטרדם המרהיב

 

מהי הארלם?

פעם, בעברה, הארלם הייתה אחת הערים החשובות בהולנד. מתהילתה של העיר בעבר נותרו שני אלמנטים עיקריים עד ימינו בגינם העיר מפורסמת – הארלם כבירתה של מחוז צפון הולנד, המחוז הגדול, המאוכלס והמתועש ביותר בהולנד (בעיקר בשל כך שאמסטרדם והמטרופולין שלה הוא חלק מהמחוז) והארלם כרובע בצפון מנהטן.

האמסטרדמספורט בהארלם
האמסטרדמספורט בהארלם
 • הרובע הניו-יורקי הוא סימן ההיכר הראשון במעלה שנותר משליטת ההולנדים בעיר
 • העיר שכונתה בעברה ניו-אמסטרדם שינתה את שמה לניו-יורק בשנת 1664 עם כיבושה של הולנד החדשה על-ידי האנגלים
 • שמו של הרובע נותר הולנדי יחדיו עם שמו של רובע ברוקלין (על שם העיר הקטנה שבין אמסטרדם לאוטרכט) וקבוצת הכדורסל של העיר הניו-יורק ניקרבוקרס (הניקס – כינוי הגנאי של המתיישבים ההולנדים בשל המכנסיים המיוחדים שלבשו)

לשייט בין האתרים שלאורך נהר הספרנה, הקליקו כאן…

 

התפתחותה של הארלם

 • בהארלם של ימינו מתגוררים כמאה ושישים אלף תושבים
 • העיר בנויה על נתיבו של נהר הספארנה Spaarne שחופר דרכו בדיונות חול במרחק של חמישה קילומטרים מחוף הים הצפוני
 • העיר החלה להתפתח במאה ה-12 אך הגיע לשיאה (יחדיו עם כל הולנד) בתקופה שמכונה תור הזהב של הולנד De gouden eeuw, החל מסוף המאה ה-16 ועד סוף המאה ה-17

בתור הזהב, אחרי עזיבת הכתר הספרדי את חלקה הצפוני של ארצות השפלה, הפכה הארלם למושב חשוב עבור רוזנים מצפונה של הולנד. עיר הרוזנים הפכה למקום מקלט עבור פליטים ונרדפים מהאינקוויזיציה הספרדית. האינקוויזיציה של המאה ה-16 הייתה בעיקרה חלק מהקאונטר-רפורמציה ופליטים רבים הגיעו לעיר ולהולנד כולה משטחי בלגיה וצרפת של ימינו מפחד הזעם הקתולי.

בתקופה זו העיר הפכה למרכז נדיר לאמנים הולנדיים שנהנו מהשפעת הפליטים. בעיר פעלו כמה מהאמנים החשובים ביותר בהיסטוריה של הולנד. ענקים כגון יאן סטין מליידן, והמאסטרים הפנומאליים בני העיר – יעקב ואן רוייסדאל ופרנס האלס.

תחנת הרוח של אדריאן
תחנת הרוח של אדריאן

 

איך מגיעים להארלם?

העיר הארלם היא חלק מראנדסטאד, המרחב המטרופוליני הרציף שנמתח בצורת קשת מאוטרכט ועד רוטרדם ובו רוב אוכלוסיית הולנד. בנוסף, הארלם שוכנת בקצה החיצוני של מטרופולין אמסטרדם הגדול במרחק קצר מהבירה ומנמל התעופה בסכיפול. למעשה, מסלול ההמראה של נמל התעופה שוכן ממש בגבולה המזרחי של העיר.

זמן הנסיעה ברכבת מהתחנה המרכזית של אמסטרדם לתחנת הרכבת של הארלם הוא פחות מרבע שעה. זמן הנסיעה ברכב ממרכז אמסטרדם להארלם הוא עשרים וקצת דקות על הכביש המהיר N200.

הרכבת חוצה את נהר הספרנה בהארלם
הרכבת חוצה את נהר הספרנה בהארלם
 • הגישה אל הארלם מנמל התעופה בסכיפול היא דרך אוטובוס מספר 300. אוטובוס שיוצא מהטרמינל ומגיע ממש למרכז העיר. זמן נסיעה של בערך חצי שעה אבל תלוי כמובן בפקקים
 • הדרך הכי נוחה להגיע לנמל התעופה מהעיר או הפוך היא ברכבת
 • אין רכבת ישירה בין הטרמינל לתחנה המרכזית של הארלם ויש להחליף רכבות בתחנה המרכזית של אמסטרדם או עדיף באמסטרדם סלוטרדייק Sloterdijk, התחנה המערבית של הבירה. זמן הנסיעה ברכבת, כולל ההחלפה, הוא גם בערך חצי שעה

לשייט על נהר הספרנה ותעלות הארלם, הקליקו כאן…

 

תחנת הרכבת המרכזית של הארלם

תחנת הרכבת המרכזית של הארלם שוכנת מצפון למרכז העיר העתיק, במרחק עשר דקות הליכה מהחרוטה מרקט. התחנה היא הקצה של קו המסילה הראשון של הולנד, הקו שחיבר את אמסטרדם עם הארלם.

התחנה עצמה היא מוקד עניין פופולארי עבור המבקרים בעיר. היא נבנתה בשנת 1842 ובתחילת המאה ה-20 נוספו לה קישוטים מרהיבים בסגנון אר נובו.

 

מפה של הארלם

 

תכנון מסלול טיול בעיר

 • הארלם היא עיר קלאסית לטיול יום נעים ונוח מאוד מאמסטרדם
 • מיקומה ליד הבירה ההולנדית, חיבורה המיטבי עם קו מסילה או בכביש המהיר, מאפשר גישה נוחה עם בוקר, טיול ממצה עד אחר הצהריים וחזרה לאמסטרדם.
 • הטיול בעיר מתרכז ברובו בגלעין העיר העתיק. תחנת הרכבת היא שער הכניסה לעיר עבור רוב מי שמגיע אליה (בסביבתה יש גם חניה)
 • מרכזה של העיר היא החרוטה מארקט, הכיכר הגדולה של הקתדרלה. מסביב לה חלק נכבד מאתרי החובה בעיר. אתרים דוגמת דה חרוטה אוף סיינט באפוקרק והדה וואלן. במרחק הליכה קצר מהחרוטה מארקט שוכנים האתרים שעל נהר הספרנה – מוזיאון טיילר, שער אמסטרדם ותחנת הרוח של אדריאן
 •  מהחרוטה מארקט גם יורדים דרומה לכיוון מוזיאון פרנס האלס, על ציר הרחובות הראשי הגרוטה האוסטראט והגיירסטראט

לסיור אופניים מודרך בין אתריה החשובים של הארלם, הקליקו כאן…

קו הרקיע של הארלם
המרכז העתיק של הארלם

 

כל מה שיש לראות ולעשות בהארלם

חרוטה מארקט Grote Markt

הכיכר המרכזית היפה של הארלם היא אחת הכיכרות היפות, הגדולות והשוקקות בכל הולנד. כיכר השוק ההומה, היא בית לשוק מזון מסורתי שמתקיים בה ברוב ימי השבוע. הכיכר שוכנת ממש בליבה של הארלם ואליה מתנקזים כל הרחובות של העיר.

בכיכר מתקיימים האירועים העירוניים של הארלם, כגון ירידים ופסטיבל הג'ז של הארלם שנערך בשבוע השלישי של חודש אוגוסט. הכיכר הציורית שוכנת לצל כמה מהמבנים העתיקים והמרשימים ביותר של העיר. בראשם כמובן החרוטה קרק האייקונית, הסטאדהאוס והדה האלן.

 

דה חרוטה אוף סיינט באפוקרק De Grote of St.-Bavokerk

הקתדרלה האימתנית של הארלם נבנתה בתחילת המאה ה-15 ולקח כמאה וחמישים שנה להשלימה. המבנה הגותי העצום היה המרכז הדתי של העיר הקתולית של אז. הכנסייה חולשת על החרוטה מארקט מכיוון דרום מזרח. הכניסה אל הכנסייה היא ממבנה של חנות שנבנה עם הכנסייה.

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

החנות, אחת מכמה שעוד נותרו, הייתה מקור הכנסה עבור הכנסייה בימי העבר. החנויות הושכרו לסוחרים והן הבסיס של החרוטה מרקט, כיכר הכנסייה ההומה. מעל מבנה הכנסייה בולט מגדל הפעמון הגבוה שבראשה, המגדל שחולש על קו הרקיע של העיר.

חלל הפנים של הכנסייה הוא עצום ומרשים ביותר. התקרה של הספינה הראשית מחופה בעץ ארז שחלקים נכבדים ממנו מגולפים בתבליטים ופסלים גותיים יפיפיים. התקרה שרדה את מאורעות הרפורמציה. העוגב של הכנסייה, מאמצע המאה ה-18, נחשב לאחד המפוארים בכל אירופה. גדולי המלחינים הגיעו אל העיר במיוחד על מנת לנגן בו.

הקתדרלה של הארלם
הקתדרלה של הארלם

הסטאדהאוס Stadhuis

בית העירייה המרשים של הארלם חולש על החרוטה מארקט מכיוון מערב. המבנה המקסים מורכב משתי חזיתות שונות, כל אחת מתקופה אחרת בה נבנה או שופץ המבנה. מעליהם מגדל פעמון מרשים והרחבה נוספת בה משרדי העירייה. החלק העתיק של המבנה הוא מאמצע המאה ה-13, שימש עם בנייתו כאולם אירועים של רוזנים מהסביבה. האולם שנקרא חראפנזאאל Gravenzaal נהרס בשריפה באמצע המאה ה-14, לאחר מכן המבנה עבר שיפוץ מקיף נוסף.

החלק השני של הבניין נבנה בסגנון רנסנסי הולנדי בתחילת המאה ה-17. החזית של המאה ה-17 מבליטה בצורה מרהיבה את ההתפתחות הסגנונית בבנייה הארכיטקטונית בהולנד של אחרי הרפורמציה. האלמנטים הקלאסיים בולטים בחלק החדש יותר מול החזית הגותית העתיקה של אולם הרוזנים שליד.

 

דה האלן De Hallen

הדה האלן הוא אולם התצוגה בו מציגים את האוסף המודרני שבבעלות העיירה, כאגף נפרד של מוזיאון פרנס האלס האדיר שנמצא מדרום. החלק המודרני כולל תצוגות של אמנים הולנדיים מהמאה ה-20 ותערוכה מתחלפת של אמנים הולנדיים עכשוויים. חלל התצוגה שוכן בצמוד לחרוטה קרק בחרוטה מארקט.

הבניין הוא אחד היפים בכיכר שופעת הבתים היפים. נבנה בתחילת המאה ה-17 כמקום המסחר בבשר ובדגים. המבנה המזרחי של הדה האלן נקרא Vleeshal, משמע אולם הדגים כזכר לתפקידו המקורי.

הקאמפרסיגנל בהארלם
הקאמפרסיגנל בהארלם

הגרוטה האוסטראט Grote Houtstraat והגיירסטראט Gierstraat

הרחובות הם הציר הראשי של הארלם. ציר שמתפצל לשני הרחובות שיוצאים דרומה מהחרוטה מארקט ומתאחדים לקראת התעלה קאמפרסיגנל שחותמת את גלעין העיר העתיקה מדרום. בשני הרחובות שפע של מסעדות, בתי-קפה, בתי כולבו ועוד.

אופניים בסמטה במרכז העתיק של הארלם
אופניים בסמטה במרכז העתיק של הארלם

שני הרחובות הצרים עמוסים בתיירים ומקומיים שבאים לשופינג או לטעום מטעמים הולנדיים טיפוסיים בדוכנים לאורכם. מטעמים כגון הרינג, שטרופוואפל Stroopwafel, צ'יפס ועוד.

הקאמפרסיגנל היא מקום טיול נהדר גם כן. לאורך התעלה טיילת נעימה וירוקה והיא מקום בילוי חביב על תושבי העיר.

 

מוזיאון פרנס האלס Frans Hals Museum

מוזיאון פרנס האלס הוא אחד המוזיאונים המרשימים ביותר בהולנד. המוזיאון מביא מהאוסף העצום של האמנים הדגולים שפעלו בהארלם, בעיקר בתקופת תור הזהב ההולנדית, במאה ה-17. גדול האמנים בני העיר ומי שהמוזיאון קרוי על שמו הוא פרנס האלס הבלתי נדלה, אמן ענק שהתמחה בציורי ענק של חברי הגילדות המקצועיות ומזה בעיקר התפרנס. אולם יכולותיו הווירטואוזיות של האלס הכניסו לציורים חיות מרהיבה שנוצרה בעיקר מהטכניקה הייחודית שלו.

הטכניקה של האלס כללה משיכות מכחול שלא היו מעודנות לתוך הציור, כך הוא יצר כתמי אור ייחודיים באובייקט. בטכניקה זו הוא השתמש גם על מנת לצייר פנים של אנשים, מה שיצר דינאמיות מדהימה. בשל טכניקה זו הוא היה צייר דיוקנאות מבוקש מאוד ועוד בחייו זכה בתהילה כאחד מענקי הציירים ההולנדיים.

מלבד ממיטב ציוריו של האלס, במוזיאון ציורים מענקים נוספים שפעלו בעיר:

 • ציורים של יעקב ואן רוייסדאל בן העיר
 • ציורים מפורסמים של יאן סטין ענק ציור הווי החיים השמח 
 • מציוריו של מארטן ואן הימסקרק (שכמשתמע משמו הגיע מהימסקרק Heemskerck, מעט צפונה מהארלם) ועוד
 • במוזיאון כמה יצירות פאר מפורסמות דוגמת ציור "קציני המשמר האזרחי על שמו של הקדוש ג'ורג'", אחת היצירות המפורסמות של האלס וציור "קציני מיליצית סיינט אנדריאן" של האלס גם כן
 • באוסף המוזיאון מככבים גם ציור "מרקיורי" של הנדריק גולציוס, "ולוקאס הקדוש מצייר את המדונה וישו התינוק" של ואן הימסקרק

כתובת: Groot Heiligland 62

לאתר המוזיאון, הקליקו כאן…

מוזיאון טיילר בהארלם
מוזיאון טיילר בהארלם

מוזיאון טיילר Teylers Museum והחראפסטננברוך Gravestenenbrug

המוזיאון על שמו של פיטר טיילר הוא אחד המוזיאונים המיוחדים בהולנד. הוא המוזיאון הציבורי הראשון שנפתח במדינה. מוזיאון טיילר נפתח בשנת 1778 מיוזמתו של פיטר טיילר ואן דר הלסט, שעשה את הונו ממסחר במשי והיה חובב מושבע של מדעים וגיאולוגיה.

המוזיאון משלב את כל הטוב של ההמצאות ההולנדיות של המאות הקודמות, בראשן כמובן האופטיקה. מלבד כלים אופטיים מרהיבים ביופיים, במוזיאון אוסף של מכשירים מדעיים עתיקים ומרתקים, גם מתחום הרפואה וגם מתחומי המדע האחרים של המאות הקודמות.

מלבד המכשירים, במוזיאון אוסף מרשים של שרטוטים ביניהם של מיכאלאנג'לו, ענק הרנסנס הפלורנטיני ושל רמברנדט כמו גם אוסף מרשים של אמנים הולנדיים ואירופאים אחרים.

בנוסף, במוזיאון אוסף עצום של מינרלים שונים, כולל מיני גבישים ואבני חן שונים שטיילר רכש במסעותיו.

ממול מוזיאון טיילר שוכן החראפסטננברוך, מהיפים בגשרים הנפתחים בסגנון הולנדי. הגשר של היום מעל נהר הספרנה הוא ההעתק מודרני לגשר הנפתח שהיה במקום עוד מימי-הביניים.

כתובת: Spaarne 16

לאתר המוזיאון, הקליקו כאן…

הגשר הנפתח בהארלם
החראפסטננברוך – הגשר הנפתח בהארלם

אמסטרדמסה פורט Amsterdamse Poort

השער המבוצר ההיסטורי של העיר היה אחד מתריסר השערים שנבנו כחלק מביצורי העיר במהלך ימי-הביניים. שער אמסטרדם המרשים עמד על אם הדרך בין הארלם לאמסטרדם השכנה. מתפקד כהד לשער הארלם Haarlemmerpoort המפורסם באמסטרדם. השער בהארלם יפה ומרשים הרבה יותר מהשער המקביל בבירה. הוא מורכב מחמישה צריחים מתומנים מחודדים בסגנון גותי.

 

תחנת הרוח של אדריאן Molen De Adriaan

כחמש דקות הליכה ממוזיאון טיילר ומהחראפסטננברוך, לאורך גדת נהר הספרנה, נמצאת אחת מתחנות הרוח היפות בצפון הולנד. התחנה המרשימה נבנתה בסוף המאה ה-18 אך עלתה באש ב-1932. רק שישים שנה אחרי כן החליטה העיר להקים מחדש את אחד מסימני ההיכר הידועים שלה וכיום היא עומדת גאה מעל הנהר. בתחנה נבנה מוזיאון קטן המספר את סיפורה ואת סיפור תחנות הרוח בהולנד.

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר