חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זאנסה סכאנס וזאנדאם – המוזיאון הפתוח מצפון לאמסטרדם

העיר זאנדאם Zaandam שוכנת על הסכר ההיסטורי של נהר הזאן Zaan שמווסת את זרימת המים בכיוון נמל אמסטרדם. על הסכר נבנו בתיה ההיסטוריים של העיר הקטנה בסמוך לשורה של תחנות הרוח שנבנו כחלק מבניית הסכר והשליטה בנהר. המרכז העתיק והקטן של העיר שוכן בסמוך לסכר עצמו אולם כיום העיר כבר נבלעה בתוך אמסטרדם רבתי ובעיקר משמשת כעיר שינה או פרבר של הבירה ההולנדית.

תחנות הרוח במוזיאון הפתוח בזאנסה סכאנס
תחנות הרוח במוזיאון הפתוח בזאנסה סכאנס
 • המרכז העתיק הקטן של העיר ידוע בבתים המיוחדים בגווני הירוק והכחול העמוק. אך האתר הכי חשוב בעיר והאטרקציה המרכזית הוא המוזיאון הפתוח זאנסה סכאנס Zaanse Schans שמצפון למרכז
 • שיא המוזיאון הוא השורה מרהיבה של תחנות רוח שהובאו למוזיאון לשימור, באחד המקבצים הגדולים והמרשימים של הסמל הלאומי באוויר הפתוח בהולנד

 

כמה זמן צריך לטיול בזאנסה סכאנס וזאנדאם?

לטיול בזאנסה סכאנס ובזאנדאם כדאי להקדיש בין חצי יום ליום מלא, תלוי בקצב שלכם. הטיול במרכז של העיר הוא קצר מאוד וניתן להמשיך הלאה על הרכבת לעוד שתי תחנות אחרי זמן קצר. המוזיאון הפתוח כן מצריך קצת זמן, בטח אם רוצים להתעמק בנכסי הארכיטקטורה המסורתיים של הולנד.

 

8 דברים שחייבים לראות ולעשות בזאנסה סכאנס וזאנדאם?

 1. תחנות הרוח שלגדת נהר הזאן במוזיאון הפתוח בזאנסה סכאנס
 2. ביקור בבתי העץ המסורתיים וצפייה במלאכות המסורתיות של הולנד מימי עבר
 3. ללמוד על תעשיית תחנות הרוח במולינמוזיאום
 4. לחרוש באופניים את האלדרסברוק
 5. הבתים המיוחדים ומראה מלון אינטל במרכזה של זאנדאם
 6. שופינג וקפה בגדאמפטה גראכט וכיכר דאם
 7. המגדלים המרהיבים של דה אוסטזידרקרק והסינט בוניפאטיוסקרק
 8. לטעום אמנות אימפרסיוניסטית באטלייה של מונה

לרכישת כרטיס כניסה לזאנסה סכאנס, הקליקו כאן…

 

מהי זאנדאם?

העיר זאנדאם Zaandam היא כיום פרבר צפון-מערבי של אמסטרדם. העיר נבנתה במקור סמוך לסכר על נהר הזאן ומכאן כמובן שמה. העיר התפתחה מכפר בשם זה ורק בתחילת המאה ה-19 קיבלה מעמד של עיר והחלה להתפתח. הגלעין העתיק של העיר, שכיום הוא המרכז התוסס שלה, כולל בליל של בתים חדשים וקניונים קטנים, בתים צבעוניים מסורתיים וגם פה ושם בתים עתיקים עוד יותר.

נהר הזאן בזאנדאם
נהר הזאן בזאנדאם
 • בזאנסה סכאנס, השכונה הצפונית של זאנדאם, החלו לאוסף באמצע המאה ה-20 את חלקיהן המפורקים של תחנות רוח שפעלו על גדת הנהר
 • תחנות רוח אלו הן הבסיס למוזיאון הפתוח המפואר של השכונה, מוזיאון של שימור נכסי תרבות וארכיטקטורה הולנדיים של המאות שעברו
 • המוזיאון הפתוח הוא כיום אחד האטרקציות המרכזיות באמסטרדם רבתי ומושך כמות עצומה של מבקרים. תחנות הרוח לגדת נהר הזאן הן המקבץ הכי מרשים בצפונה של הולנד, מתחרים עם המראה האייקוני של הקינדרדייק, האתר שבין דורדרכט ורוטרדם.

ממזרח לזאנדאם, בעיר הקטנה אוסטזאן Oostzaan נולדה רשת הסופרמרקטים ההולנדית אלברט היין. בעיר עדיין פעיל הסניף הראשון של הרשת ההולנדית המוכרת. המטה המרכזי של הרשת שוכן במרכז זאנדאם, מעט דרומית מתחנת הרכבת המרכזית.

 

מפה של זנדאם וזאנסה סכאנס

 

תכנון טיול בזאנסה סכאנס וזאנדאם ואיך מגיעים לשם?

 • הדרך הכי נוחה להגיע לזאנדאם היא באמצעות רכבת מאמסטרדם סנטרל. זאנדאם היא פרבר הצמוד לאמסטרדם מכיוון צפון מערב וזמן הנסיעה הוא בערך עשר דקות
 • על מנת להגיע למוזיאון הפתוח שבזאנסה סכאנס יש להשאר על הרכבת לעוד שתי תחנות ולרדת בתחנת זאנדייק-זאנסה סכאנס
 • מתחנת הרכבת אפשר להגיע למוזיאון בהליכה או באופניים. למי שמגיע ברכב מאמסטרדם, זמן הנסיעה הוא בערך 20 דקות בלבד

לטיול יום מאמסטרדם לזאנסה סכאנס, מרקן ווולנדאם, הקליקו כאן…

הטיול במוזיאון הפתוח בזאנסה סכאנס ובמרכז העיר זאנדאם הוא חלק מטיול יום קצר במיוחד מאמסטרדם. בשל מרחקי הנסיעה הקצרים מאמסטרדם סנטרל אפשר לשלב את הטיול בעיר ובמוזיאון הפתוח כחלק מטיול עירוני בבירה ההולנדית.

ניתן גם לשלב את העיר והמוזיאון בקפיצה לכיוון אלקמאר שמצפון, במרחק נסיעה של חצי שעה הלאה ברכבת. היות ושתי הערים שוכנות על אותו הקו, חצי יום טיול באלקמאר וחצי יום טיול בזאנדאם הוא כנראה הפתרון הכי יעיל לטיול בחלק הצפון מערבי של נורד הולנד.

תחנות הרוח בזאנסה סכאנס
תחנות הרוח בזאנסה סכאנס

 

כל מה שיש לראות ולעשות בזאנסה סכאנס וזאנדאם

המוזיאון הפתוח בזאנסה סכאנס Zaanse Schans

שכונת הקצה הצפונית של זאנדם, ששוכנת על גדתו המזרחית של הזאן, הפכה בתחילת שנות ה-90 לאחת האטרקציות החשובות באמסטרדם רבתי. השכונה נקראת על שמם של הביצורים שבנה צבאו של וילם מאוראנז' בעת מלחמת העצמאות ההולנדית. אל הנמל התעשייתי של השכונה נאספו החל משנות השישים של המאה העשרים כ-16 תחנות רוח מנהר הזאן ותעלות הסביבה. תחנות רוח אלו אוכסנו והורכבו מחדש כאשר בתחילת שנות ה-90 נפתח המוזיאון הפתוח של השכונה.

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

התחנות הוצבו לגדת הנהר ממול הרובע זאנדייק והן האטרקציה המרכזית של המוזיאון הפתוח. מלבד תחנות הרוח, במוזיאון בתי עץ מסורתיים שגם הם נאספו לשימור במוזיאון. בבתים אלו שחזור של תעשיות מסורתיות.

המוזיאון הפתוח הוא אחת האטרקציות הכי פופולאריות על מבקרים ותיירים שמגיעים מכיוון אמסטרדם. הוא יכול גם לעיתים להיות מעט צפוף.

המוזיאון שוכן במרחק הליכה של רבע שעה מתחנת הרכבת Zaandijk Zaanse Schans. ניתן להשכיר אופניים בתחנה ולהגיע למוזיאון תוך ארבע דקות. היתרון של האופניים שניתן להמשיך איתם לאחר מכן גם לביקור בהאלדרסברוק בסמוך.

לרכישת כרטיס כניסה לזאנסה סכאנס, הקליקו כאן…

בתי האלדרסברוק ליד זאנסה סכאנס
בתי האלדרסברוק ליד זאנסה סכאנס

המולנמוזיאום Molenmuseum

המולנמוזיאום שוכן בבית עץ עתיק צפונית מהמוזיאון הפתוח על גדת נהר הזאן. במוזיאון אינפורמציה ותצוגה חביבה של ההיסטוריה והפונקציות של תחנות הקמח בהולנד.

להפלגה מאמסטרדם לזאנדאם, הקליקו כאן…

 

האלדרסברוק Haaldersbroek

הכפר/שכונה האלדסברוק שוכן בצמוד למוזיאון הפתוח ממזרח. מדובר במרחב מקסים עם שבילים צרים וגשרי עץ קטנים מעל המוני תעלות.

גווני הירוק והכחול בבתי מרכז זאנדאם
גווני הירוק והכחול בבתי מרכז זאנדאם

מרכז זאנדאם

זאנדאם כיום היא עיר גדולה של שמונים אלף איש, שמתגוררים בעיקר ברובעים בכיוון אמסטרדם רבתי. המרכז העתיק של העיר הוא קטנטן, בשטח הכפר ההיסטורי זאנדאם לפני שצמחה העיר בסוף המאה ה-19. המרכז ההיסטורי של זאנדאם שוכן ממזרח לתחנת הרכבת המרכזית, שם שוכן המבנה הייחודי של מלון אינטל. המלון הוא רק טעימה לאופי הבתים במרכז העיר, בתים מסורתיים (די מודרניים) הצבועים בצבעי כחול וירוק עמוקים.

הציר המרכזי של מרכז העיר העתיק הוא הגדאמפטה גראכט. בין הציר לתחנת הרכבת חנות גדולה של פרימק שקולעת היטב לטעמם של המבקרים בעיר הבאים מאמסטרדם. מן הצד השני של הנהר שתי הכנסיות המרשימות של העי דה אוסטזידרקרק De Oostzijderkerk והסינט בוניפאטיוסקרק Sint-Bonifatiuskerk, שידועות במגדלי השעון הגדולים שלהן.

 

גדאמפטה גראכט Gedempte Gracht וכיכר דאם Dam

הציר המרכזי של זאנדאם, שוכן על הדרך בין תחנת הרכבת של העיר לנהר הזאן. לצד התעלה בתים בסגנון הכמעט אייקוני של העיר. בבתים המרכז הכלכלי של העיר כולל רשתות בינלאומיות, מסעדות וחנויות מקומיות. הרחוב הוא אחד היפים והפוטוגניים ביותר בהולנד אך אופיו מאוד מקומי.

בקצה של התעלה, בסמוך לנהר, במורד הדאמסטראט נמצאת כיכר דאם, הכיכר המרכזית והשוקקת של העיר. הדאם של זאנדאם יושבת ממש על גלעין הכפר העתיק. הכיכר כמשתמע משמה שוכנת בצמוד לסכר של נהר הזאן. הכיכר כולה מוקפת במסעדות ובתי קפה שבימי שמש שולחנותיהם מתפרסים על כל הכיכר.

מלון אינטל בזאנדאם
מלון אינטל בזאנדאם

האטלייה של מונה Monet Atelier

בקצה של הגדאמפטה גארכט ממש על קו הבתים הראשון המביט אל נהר הזאן, נמצא בניין ירוק עתיק ומלא באופי. בבניין צייר האמן האימפרסיוניסטי הענק קלוד מונה עת שהה בעיר בתחילת שנות השבעים של המאה ה-19. כיום האטלייה פתוחה לקהל וניתן לבקר בבניין שהונצח בציוריו של מונה. מונה צייר מספר ציורי שמן של נופי העיר ושל תחנות הרוח לאורך נהר הזאן.

 

מלון אינטל Inntel Hotels Amsterdam Zaandam

בית מלון מסחרי בבניין שהפך לאייקוני. המלון שוכן בסמוך לתחנת הרכבת של זאנדאם והמבנה הארכיטקטוני שלו מביא ציטיטים על גבי ציטוטים של בתי מרכז זאנדאם המיוחדים. המבנה הלא סימטרי מכיל מראה של כמה בתי מרכז זאנדאם בצבעי כחול וירוק עמוקים המעורבבים ובנויים זה על זה. לא חייבים לשהות במלון על מנת להעריך את הארכיטקטורה המשגעת שלו, שהיא בעיקר מרהיבה במבט מהרחוב.

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר