חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כפרי הדייגים של הולנד

בכל ביקור בהולנד, אחת האטרקציות המתבקשות היא ביקור בכפרי הדייגים ההולנדים. חשוב לתאם ציפיות ולהכיר בעובדה שהולנדים כבר לא עוסקים במלאכת הדיג ואין כפרי דייגים פעילים קרובים לאמסטרדם. על מנת למצוא דייגים אמתיים יש להצפין כ-100 ק"מ לאיים הפריזיים Frisian Islands שחלקם המערבי הוא הולנדי.

ספינת דייגים מול חוף האיים הפריזיים

 

איפה הם כפרי הדייגים?

אבל ביקור בכפרים ועיירות שבהם נשתמרה האווירה והמסורת של כפרי הדייגים נוכל למצוא קרוב הרבה יותר לאמסטרדם. בכפרים אלה תוכלו לראות בחנויות, במסעדות וגם ברחובות מקומיים הולנדיים הולכים בלבוש המסורתי ועם קבקבי העץ הגדולות – אל תפספסו את פולנדם Volendam או כפי שהישראליים נוהגים לומר בטעות – ולנדם, מרקן Marken, אדם Edam וגם את מוניקנדם Monnickendam הפחות מוכרת שנמצאת רק 15 ק"מ צפונית למרכז אמסטרדם.

הטיילת של ולנדם

 

ולנדם Volendam או פולנדם

הכפר המרכזי והמוכר ביותר באזור הוא ולנדם. זו כבר עיירה שעיקר פרנסתה הוא תיירות אבל הנמל עדיין שוקק ויוצאות ממנו ספינות לסיורים באיזור ובעיקר לכפר ולאי מרקן. הרחוב המרכזי עבורנו יהיה הטיילת לאורך הנמל שלא במקרה נקראת Haven שם מרוכזות רוב האטרקציות המיוחדות של העיירה. טיפ: שימו לב לכך שהצד של העיירה ובתי התושבים נמוך יותר ממפלס מי הים והנמל – הטיילת היא הדייק המגן על העיירה מהצפות. מוזיאון ולנדם Volendams Museum הוא מקום מפגש מלמד על ההיסטוריה של כפרי הדייגים ואורח החיים ההולנדי. לאוהבי המוזיאונים בהחלט שווה אבל לא כל אחד מתחבר לתצוגה המסורתית וההיסטורית של המוזיאון. כתובתו Zeestraat 41, 1131 ZD Volendam

 

הטיילת של ולנדם

תעלה בולנדם

לאורך הטיילת נמצא מסעדות רבות בהן התפריט מוצג עם תמונת המנה המוגשת כך שכל אחד יכול להבין ולהזמין – רוב המסעדות נותנות שירות באנגלית ללא כל קושי. המומלצות בעיני הן De Lunch במספר 96 (מסרו ד"ש לפול) לארוחה משפחתית או קפה Fuego Bar & Grill יותר לכוס בירה או קפה במספר 35. בסמוך למסעדה בכתובת Haven 98 תמצאו את החנות והמאפיה של הופל ההולנדי המסורתי Woltje's Backerij. בחנות תוכלו לרכוש ופלים עבודת יד ואל תוותרו על התצוגה במרתף, שם תוכלו לראות ויוכלו להדגים לכם איך עושים ופל הולנדי כמו של פעם.

עוד על הטיילת תמצאו, אם עוד לא ביקרתם בחוות גבינות אז תוכלו לטעום ולרכוש במפעל הגבינות Cheese Factory Volendam (במספר 25) המשלב סיור במגבנה, מגוון רחב של גבינות ובסוף הסיור טעימות. מנמל ולנדם ניתן לשוט לסיבוב בים או לעיירה מרקן עם הספינות של מרקן אקספרס Marken Express. אזור מיוחד הוא המבוך Doolhof בו מומלץ לשוטט בסמטאות הכפר שמתחת למפלס פני הים, ולהתרשם מהאסטטיקה, הסדר והניקיון ההולנדי המופתי. לא לפספס בפינת הרחוב Zeestraat והטיילת Haven תמצאו את פסלה של ההולנדית המקומית של פולנדם (ולנדם) – סלפי חובה !!! בבית מס' 154 בטיילת נמצאת החוויה של וולנדם Experience Volendam שהיא הדמיה של מציאות וירטואלית המציגה את השיטפון הגדול בשנת 1916 והיא מומלצת ביותר.

מרקן

 

הטיפים השווים באמת נמצאים במיילים...

סליחה על ההפרעה… כאן טל וגיא :-)
נשמח לשלוח לך עוד מידע חשוב ואיכותי לתכנון הטיול להולנד, למשל:
– הסברים על כפרי נופש ואיפה כדאי ללון.
– לאן טסים ואיך מזמינים כרטיסים בקלות.
– אטרקציות, פארקי שעשועים ואתרים לביקור בכל הולנד.
– מידע על תקשורת ואפליקציות, השכרת רכב, ביטוח נסיעות ועוד.
– וגם הנחות מיוחדות, כדי שלא תשלמו הרבה ;-)

מרקן Marken

אי ועיירה קטנה שנשמרו בה אורח החיים והבתים של פעם. שימו לב על הבתים המוגבהים מעט מעל מפלס הרחוב כחלק מההגנה מהצפות כשהים סוער. אפשר להגיע לאי ברכב או בשיט מולנדם. מסעדות בתי קפה ומפעל קבקבי העץ Klompenmakerij Marken (fabrica zuecos) שנחשב לתצוגה היותר טובה מבין המצוי בהולנד – כאן תלמד על תעשיית קבקבי העץ והמסורת של נעליים מיוחדות אלה. בכניסה לנמל מרקן מוצבת אנדרטה Monument Watersnood 1916 לציון ההצפות של ינואר 1916 בה נספו עשרות אלפי הולנדים מהצפה שגם מרקן סבלה ממנה והייתה כולה שקועה במים. הצפה זו הייתה אות ופעמון מעורר לאומה ההולנדית שבנתה מאז מערכת כלל לאומית להגנה מפני הצפות.

 

אדם Edam

שוק הגבינות באדם

העיירה אדם הייתה פעם כפר דייגים ונמל חשוב לחוואי הסביבה ומשם יצאו את הגבינות שלהם לרחבי העולם. הכפר כבר לא נמצא על חוף הים אבל המסורת של שוק גבינות חודשה ובכל יום רביעי בחודשי יולי אוגוסט, תהיה לכם הזדמנות נהדרת לחוות בטכס על שלל המנהגים והלבוש הצבעוני של סוחרי הגבינות. פרטים באתר…

האגדה על בת הים מאדם Meermin van Edam מספרת שבסערה הגדולה של שנת 1403 נהרסו כל הסכרים שהגנו על אדם מהים הדרומי האדמה נשטפה במים רבים. בבוקר, לאחר שתוקנו הסכרים, התגלתה באחת מהתעלות מים שנשארו לאחר השיטפון, בת-ים מכוסה באצות, ירוקת ובוץ. מספר נערות הצליחו ללכוד אותה, הכניסו אותה למיכל מים, ניקו אותה, לימדו אותה לאכול "אוכל של הולנדים" ולדבר הולנדית ואף לימדו אותה לטוות צמר. בת-הים הפכה לנוצרייה חסודה ואף נקברה כנוצרייה. לפני כעשור, נקבע שלט המנציח את האגדה, במוך לכיכר השוק בה מתקיים שוק הגבינות ברח' Jan Nieuwenhuizenplein 15.

 

מוניקנדם Monnickendam

פירוש השם הוא סכר של נזירים וכשרואים את מגדל הפעמונים שנחשב לעתיק בעולם שעדין פועל אפשר להבין את השם. בתים ששרדו או שוחזרו מלפני מאות שנים (מהמאה 17-18) נותנים לעיירה את אופיה. האטרקציה המרכזית בעיירה הוא מגדל הפעמונים העתיק ביותר בעולם, שכבר 500 שנים פועל Waterlandsmuseum de Speeltoren ונמצא בכתובת Noordeinde 2-4, 1141 AM Monnickendam. בזמן שהשוק של מוניקנדם מתקיים, מנגן מגדל הפעמונים. במוניקנדם חיו כמה עשרות יהודים עד שנות החמישים של המאה שעברה. במקום יש בית קברות יהודי ובית הכנסת נמכר והפך לבר אופנתי. ציון זיכרון ליהודי העיירה המספר את סיפור ההצלה של 5 יהודים שהתחבאו בזמן המלחמה ברווח צר שבין הקומה הראשונה לגג של הבית בכתובת  Kerkstraat 12. גם בית היתומים של העיירה Het Weeshuis Monnickendam הפך לבית קפה אופנתי ותמצאו אותו בכתובת Weezenland 16.

מוניקנדאם

 

מסלול טיול יומי

לצאת ביום רביעי לשוק הגבינות באדם. משם לוולנדם, לאחר ארוחת צהרים בוולנדם, צאו בשיט למרקן ותחזרו לאחר כשעה שיטוט והנאה בעיירה. לאחר חזרתכם לוולנדם, המשיכו ברכב למוניקנדם לסיום היום בעיירה מנומנמת ויפה זו.

מידע נוסף לטיול בהולנד

הטבה –
 3% הנחה על כפרי הנופש של רשת Centerparcs

הדרכות על הולנד ישר למייל (בחינם!)

קבלת החומרים מהווים הסכמה לתקנון השימוש באתר